Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Takım Arkadaşı Dönüyor

Şu sıralar Milli Takım kampında ve Milli Maçlarda harikalar yaratmakla meşgul olan Cengiz Ünder, bu sezon Marsilya forması altında sergilediği performansla ciddi bir fark yarattı ve uzun bir süreden sonra spot ışıklarını kendi üstüne çevirmeyi başardı. 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun bu performansı Fransız temsilcisini de oldukça memnun ederken yine kiralık ancak satın alma opsiyonu bulunmayan bir diğer oyuncu da Mavi Beyazlı ekipte fark yaratmıştı. Savunmanın belkemiği haline gelen ve sezon başında Arsenal’den kiralanan William Saliba Fransa’da bir kez daha damga vuran performans ortaya koyarken başarılı oyuncu için artık bavulları toplayıp İngiltere’ye dönme vakti gelmiş durumda.

Dönüş Vakti Geldi Çattı

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da sergilediği başarılı performansla hem kendisi gururlanan hem de bizleri gururlandıran Cengiz Ünder, uzun bir aradan sonra yine övgüyle söz edilen oyunculardan birisi haline geldi.

24 yaşındaki yetenekli oyuncunun bu performansı onu sezon başında kiralayarak bir risk alan Marsilya’yı da oldukça memnun etti. Bu sezon kadro iskeletini kurarken kiralık oyunculardan faydalanmayı tercih eden Fransız temsilcisinde fark yaratan bir diğer oyuncu da yine kiralık olarak transfer edilen William Saliba idi.

William Saliba, bu yaz Arsenal’e döneceğini doğrularken nasıl bir oyuncu olduğunu Topçular’a göstermeyi hedefliyor. Arsenal, Saliba’yı geçen yaz 2019’da Saint-Etienne’den transfer ettiğinden beri üçüncü kez kiralık olarak gönderdi. 21 yaşındaki oyuncu, kulübün geçen dönem Ligue 1’i ikinci bitirmesine yardım ederken Marsilya için önemli bir rol oynadı.

Fransız stoper, Marsilya formasıyla gösterdiği üstün performansla Fransa Milli Takımı’nın kadrosuna girerken Ligue 1’de ‘Yılın Genç Oyuncusu’ ödülünü de kazandı.

Arsenal Pişman Değil

Öte yandan kiralık oyuncularla alakalı olarak genelde bir tartışma ortaya çıkar ve oyuncu gittiği kulüpte başarılı performanslar sergilerse neden başka bir takıma gönderildiğine dair asıl kulübünün taraftarlarında bir sorgulama başlar.

Nitekim her ne kadar heyecan verici bir iskelet kurmuş olsa da Arsenal’de de benzer bir tartışma William Saliba’da çıktı ve Topçular başarılı oyuncunun neden gönderildiğine dair sorgulamalarla Teknik Direktör Mikel Arteta’nın üstüne gittiler.

Ancak Arteta Saliba konusunda verdikleri kararın doğru olduğunu savunmaya devam etti. İspanyol Teknik Direktör, eğer oyuncularını kiralık olarak göndermezlerse bu kadar iyi performans sergileyebileceğini de anlamak konusunda eksik kalacaklarını belirtti.

Bu bağlamda Saliba’nın sergilediği performanstan sonra artık Arsenal’de forma giyebilir hale geldiğini belirten Arteta, oyuncu eğer İngiltere’de kalması durumunda bu kadar süreyi bulmasının kolay olmadığını hatırlattı.

Tüm bunlarla birlikte Marsilya için artık kiralık oyuncuların yerini doldurma vakti geldi. Zira takımın birçok önemli oyuncusu kiralık olarak kadroya eklenen isimler ve gerek William Saliba gibi takımdan ayrılacak isimlerin gerekse de Cengiz Ünder gibi isimlerin alternatifleri bulunmalı.