Cengiz Ünder

Avrupa Şampiyonası Elemeleri 13 Ekim Maçları

Avrupa Şampiyonası Eleme maçlarında artık son döneme giriyoruz. 13 Ekim Cuma gününde yedi mücadele oynandı gruplarda. Bugün oynanacak olan yedi mücadele ile de bu hafta da sona ermiş olacak grup maçlarında ve artık pek çok grupta pek çok takımın tek maçı kalacak grup aşamasının bitmesi için.

13 Ekim

13 Ekim Maçları

Estonya – Azerbaycan: Azerbaycan son yılların çıkışta olan futbol ülkelerinden biri. Estonya da zaten futbolda ismi geçen bir ülke değil, ancak iç sahada iklim şartları sebebi ile rakiplerine zorluk çıkarabilen bir takımdı Estonya. Azerbaycan karşısında ise varlık gösteremediler ve konuk ekip 2 – 0 galip geldi.

İrlanda – Yunanistan: Yunanistan, deplasmanda İrlanda’yı 2 – 0 ile geçti. Bu galibiyet ile iddiasını sürdürmeye devam etti Yunanistan, ama işleri kolay değil.

Hollanda – Fransa: Bu maç 13 Ekim tarihinin en dikkat çekici maçıydı. Fransa, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme gruplarının yoluna firesiz devam eden iki takımdan biri, diğer takım ise Portekiz. Fransa’nın Hollanda deplasmanında çok zorlanacağı düşünülüyordu, nihayetinde Hollanda da önemli bir futbol ülkesi. Ancak Kylian Mbappe zoru kolaya çevirdi ve attığı 2 golle maçı Fransa’ya getirdi. Maç 2 – 1 sona erdi.

İzlanda – Lüksemburg: İzlanda güçsüz rakibi karşısında 4 – 0 galip geldi ama bu galibiyetin pratikte onlara bir faydası olmayacak. Gruptan çıkma şansı kalmadı İzlanda’nın.

Avusturya – Belçika: Grup lideri ve ikincisini karşı karşıya getiren maçta beraberlik iki takıma da yetiyordu ama beklenenin çok ötesinde bir çekişmeye sahne oldu maç. İlk yarısı 1 – 0 Belçika üstünlüğü ile biten maçın ikinci devresinde 4 gol daha vardı. 3 – 0’a gelen maç, Belçika’nın rehaveti sonrası 3 – 2 bitti. 13 Ekim tarihinin en zevkli maçlarından biri oldu bu maç.

Lihtenştayn – Bosna Herkes: Bosna Herkes kazandı ama bu anlamsız bir galibiyet oldu. Büyük hayal kırıklığı yaratan Bosna’nın gruptan çıkma şansı bulunmuyor.

Portekiz – Slovakya: Portekiz, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme gruplarından firesiz giden iki takımdan biri. Bu maçta da bu durum değişmedi ve biraz zorlansa da Portekiz maçı 3 – 2 kazanmayı başardı. Bu maça dair başka ilgin. Bir not daha vardı. Tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından biri olan ve şu anda kariyerinin son dönemlerini Suudi Arabistan’da sürdüren C. Ronaldo bu maçta biri penaltıdan 2 gol kaydetti ve Portekiz tarihinin en golcü oyuncusu olma rekorunu geliştirmeye devam etti.

14 Ekim Programı

Bugün oynanacak olan yedi mücadele da var. Bu maçların ardından milli maç arası sona erecek ve futbol heyecanı lig maçları ile kaldığı yerden devam edecek.

Günün maçları;

Kuzey İrlanda – San Marino, Ukrayna – Kuzey Makedonya, Slovenya – Finlandiya, Bulgaristan – Litvanya, Macaristan – Sırbistan, Danimarka – Kazakistan, İtalya – Malta