Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Takımla Çalışıyor

Fenerbahçe’nin bu sezon Fransa’nın Marsilya takımından 15 milyon avro bonservis bedeli ile kadrosuna kattığı Cengiz Ünder bir süredir sakattı. Milli oyuncu milli maç arasında iyileşti ve takımla antrenmanlara başladı. Fenerbahçe teknik direktörü İsmail Kartal görev verirse Cengiz Ünder Fenerbahçe’nin ilk oynayacağı lig maçında sahada yer alabilir.

Cengiz Ünder

Büyük Beklentilerle Gelmişti

Cengiz Ünder genç yaşta yurt dışına transfer olmuş bir isim. Önce Altınordu takımında parlayan genç oyuncu sonrasında ise Süper lig takımlarından Başakşehir’e transfer olmuştu. Buradaki performansının ardından üç büyük kulübün hepsi talip oldu genç oyuncuya. Bu noktada resmi bir teklifin gidip gitmediği bilinmiyor milli oyuncu için ama bilinen şu ki Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın üçü birden oyuncu ile ilgiliydi ve o dönem spor gazetelerinde sık sık genç oyuncu ile ilgili transfer haberleri çıkıyordu.

Genç oyuncu tercihini yurt dışından yana kullandı ve İtalya’nın Roma kulübüne transfer oldu. Bu kadar genç yaşta yurt dışında böylesine büyük bir kulübe giden oyuncu fena bir performans ortaya koymadı aslında ama açık söylemek gerekirse bir istikrar sorunu yaşadı. Roma’dan sonra Leicester City’de kiralık bir dönem geçiren oyuncu Roma’ya geri döndü ve sonra da Fransız kulübü Olimpik Marsilya’ya kiralandı. Kiralık sezonunda 4 3 3’ün ileri üçlüsünün sağında harika bir sezon geçiren Cengiz, Avrupa’da istatistik anlamında en verimli dönemini geçirdi.

Olimpik Marsilya’daki iyi sezonunun ardından Fransız kulübü Cengiz Ünder’in bonservisini aldı ama bu noktada Cengiz’i bir sürpriz bekliyordu. Milli oyuncunun bonservisini alan Marsilya hoca değişikliğine gitti ve takımın yeni hocası Igor Tudor da 4 3 3’ten vazgeçince milli oyuncu yeni formata uyum sağlamakta zorlandı ama geride kalan sezonun ikinci devresinde yeni hocasının sistemine uyum sağlayan Cengiz, bu sezonun başında Marsilya bir kez daha hoca değişikliğine gidince gelen teklifleri değerlendirme kararı aldı. Fenerbahçe de bunu fırsata çevirdi ve kısa sürede oyuncu ile anlaştı ancak Cengiz Ünder için verilen 15 milyon avroluk bonservis bedeli ciddi tartışmalar neden oldu.

Cengiz Ünder, Arda’nın Parası İle Alındı

Fenerbahçe takımı bu sezonun başında Türk futbol tarihinin en büyük potansiyellerinden biri olarak kabul edilen Arda Güler’i Real Madrid’e 20 milyon avro bedelle sattı. Buradan gelen paranın büyük bir bölümü milli oyuncu Cengiz için kullanıldı.

Kendisine verilen 15 milyon avro bonservis bedeli sebebi ile baskı altında olan Cengiz bir de milli takım performansı ile eleştiriler almaya başladı. Bu sezon Fenerbahçe forması ile sadece 1 maçta ilk 11’de sahaya çıktı Cengiz Ünder. Eylül başındaki Ankaragücü maçında yedek olan Cengiz sadece 5 dakika süre buldu bu maçta. Eylül ayının son haftasında adale sakatlığı yaşayan milli oyuncu takımdan da milli takımdan da uzak kaldı ve bu süreçte bonservis bedeli yine tartışma konusu oldu.