Cengiz Ünder Haberleri

Türk futbolunun en kariyerli oyuncularından biri olan Cengiz Ünder için ayrılan bu sayfada Cengiz Ünder haberleri, gelişmeleri, istatistikleri yer almakta.

Henüz 25 yaşında olmasına rağmen Cengiz Ünder kariyer olarak Türkiye’nin en üst düzey futbolcularından birisi. Bu sebeple de Cengiz Ünder haberleri her zaman Türk spor basınında fazlaca yer kaplamıştır bu zamana kadar. Cengiz Ünder röportaj veren bir oyuncu sayılmaz, o sebeple Cengiz Ünder haberleri çok aranan bir konu internette. Henüz 25 yaşında olmasına rağmen pek çok büyük kulüpte oynayan ve kendine özel bir hayran kitlesi edinen oyuncunun performansı kadar özel yaşamı da merak ediliyor.

Bu sezon Fenerbahçe tarafından bonservisi ile birlikte kadroya katılan oyuncu şimdiye kadar 4 önemli Avrupa liginde forma giydi. İzmir’in güzide kulüplerinden Altınordu altyapısında yetişen ve Türk futboluna kazandırılan oyuncu, üç büyükler de kendisini takip ederken İstanbul ekini Başakşehir tarafından transfer edilmişti. Cengiz Ünder transfer ücreti olarak Başakşehir kulübü, Altınordu takımına 4.8. milyon avro ödemişti.

cengizunder.net-haberler Cengiz Ünder Haberleri
Cengiz Ünder Altınordu forması ile

Bu transfer için ödenen bonservis bedeli o dönem tartışma konusu olsa da Başakşehir takımı bunun bir yatırım transferi olduğu ve gelecekte Cengiz Ünder üzerinden kulübünü ciddi bir kar elde edeceği konusunda ısrarcıydı. Zaman Başakşehir takımını haklı çıkardı.

Cengiz Ünder asistler ve gollerle Başakşehir’e çok ciddi bir katkı sundu ve Süper Lig’in en önemli hücum oyuncularından birine dönüştü. Üç büyüklerin tamamı ile adı anılan Cengiz Ünder’in peşine Avrupa kulüpleri de düştü Başakşehir’deki performansının ardından. Genç oyuncu Başakşehir’de o kadar iyi bir performans ortaya koydu ki oyuncuyu sadece bir sezon sonra aldığı fiyatın 3 katına sattı Başakşehir takımı. Cengiz Ünder’i üç büyükler istiyorsa olsa da değerini oldukça artıran genç oyuncu İtalya’nın AS Roma takımına transfer oldu. Cengiz Ünder Roma forması ile de genç yaşına rağmen iyi performanslar ortaya koydu.

cengizunder.net-haberler Cengiz Ünder Haberleri
Cengiz Ünder Başakşehir forması ile

Başakşehir performansı sonrası Roma’ya transfer olarak çıtayı daha da yükselten Cengiz Ünder goller attıkça, asistler yaptıkça Türk spor basınında Cengiz Ünder haberleri sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Ancak istikrarsızlık sorununu bir türlü aşamadı genç oyuncu. Bugün henüz 25 yaşında olsa da Cengiz Ünder sakatlık ve istikrar sorunları sebebi ile hayal edilen noktanın uzağında kaldı kariyer olarak. Cengiz Ünder performans olarak zaman zaman öyle parladı ki AS Roma takımının yıldızlarından biri olarak kabul edildi ama düşüş de aynı derecede sertti Cengiz Ünder’i Roma performansında. Sadece maçtan maça değil maç içerisinde de istikrarsızlık sorunu yaşayan, zaman zaman harika işler yapan ama zaman zaman da sahada kaybolan bir isim olarak AS Roma formasını 3 sezon giydi Cengiz Ünder. Roma formasını 88 kez giyen oyuncu 17 gol atarken 12 de asist yaptı İtalyan kulübün forması ile.

2020 yılında İngiltere’nin Leicester City takımına kiralandı genç oyuncu. 1997 doğumlu oyuncu böylece 12 yaşında hem İtalya Serie A’da hem de İngiltere Premier Lig’de forma giymiş oldu. Cengiz Ünder Leicester City formasını giyerken yine istikrar sorunu yaşadı. Aslında Leicester City takımına transfer olduğunda o sırada yine İngiliz kulübünün formasını giyen Çağlar Söyüncü ile takım arkadaşı olacak olması sebebi ile Leicester City kariyerinin çok parlak olabileceği düşünülüyordu. Çağlar Söyüncü ve Cengiz Ünder, Altınordu döneminde birbirini, tanıyan yakın iki arkadaştı ancak beklenildiği gibi olmadı ve Cengiz Ünder Leicester City forması ile de zaman zaman parlasa da tam olarak kendini kabul ettiremedi. Kiralık sözleşmesi sona erdiğinde de AS Roma kulübüne geri döndü genç oyuncu.

cengizunder.net-haberler Cengiz Ünder Haberleri
Cengiz Ünder Leicester City forması ile

Transfer Spekülasyonları

Genç oyuncu hangi takımın formasını giyerse girsin Cengiz Ünder transfer haberleri Türk basınında hiç eksik olmadı. Oyuncu iyiyken de kötüyken de başta transfer olmak üzere Cengiz Ünder haberleri her zaman gündemde kendisine yer buldu.

Türkiye’de forma giydiği dönemde adı üç büyüklerin tamamı ile anılan genç oyuncu, İtalya Serie A’ya transfer olduktan sonra bu haberler bir süre gündemden düştü zira artık Cengiz Ünder Türk takımlarının transfer bütçesinin üzerinde bir değer ulaşmıştı çoktan. Özellikle AS Roma forması ile iyi performanslar gösterdiği dönemde daha büyük takımlarla adı anılmaya başlandı Cengiz Ünder’in ki bu takımların başında da İtalyan devi Juventus geliyordu. Ancak o parlak performansların arkasından gelen düşük performanslar ve istikrarsızlık sebebi ile Juventus dedikoduları fazla uzun soluklu olmadı.

Oyuncunun performansı düştüğünde üç büyükler bir kez daha Cengiz Ünder ile anılmaya başlandı ama gerçekçi olmak gerekirse Cengiz Ünder, AS Roma döneminde hiçbir zaman Türk kulüplerinin bonservisini alabileceği kadar düşük ücretli bir oyuncuya dönüşmedi.

AS Roma takımı Cengiz’i Fransız kulübü Marsilya’ya kiraladı ve oyuncu burada çok başarılı olunca da Marsilya oyuncunun bonservisini aldı. Fakat hoca değişikliğinin ardından Cengiz yedek kalmaya başlayınca üç büyükler bir kez daha devreye girdi ve bu kez Fenerbahçe bu transferi bitirmeyi başardı.

Cengiz Ünder’in transfer piyasasındaki değeri

Cengiz Ünder gelecek planları için hala çok fazla şey hayal edebilecek bir futbolcu. Henüz 25 yaşında olan oyuncunun güncel piyasa değeri 15 milyon avro ve Fenerbahçe forması ile özellikle de Avrupa arenasında iyi işler yapabilirse bu değer daha da artabilir Cengiz için.

Fenerbahçe takımı bu sezon Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde mücadele ediyor ve ayrıca ligimizde yabancı sınırı da düşünüldüğünde Cengiz Ünder çok önemli bir isim Fenerbahçe için. Üstelik de çok hücumcu bir takım Fenerbahçe ki bu da Cengiz Ünder’in istatistiklerini dikkat çekici noktalara taşıyabilir. Uefa Avrupa Konferans Ligi’nin bu sezonki favorileri arasında sayılan Fenerbahçe olur da bu kupada ilerleyebilirse ve Cengiz Ünder de istatistiklerini geliştirirse skora katkı veren 25 yaşındaki bir kanat oyuncusu olarak değerini 30 milyon civarına çekebilir milli oyuncu.

Hangi kulüplerle ilişkilendirildi?

Cengiz Ünder ortaya koyduğu performansla özellikle de skora katkı sunduğu zamanlarda hep çok büyük takımlarla anıldı. Geçmişten günümüze Cengiz Ünder haberleri incelendiğinde üç büyüklerin hepsi ile oyuncunun adının yan yana geldiği görülmektedir. İtalyta Serie A’da forma giyerken adı Juventus ve Milan dedikoduları çıkmıştı. İtalya’ya transfer olmadan önce Başakşehir forması ile iyi performanslar verirken de Fransa Ligue 1’den Monaco ve İngiltere Premier Lig’den Arsenal ile adı anılıyordu Cengiz Ünder’in. Ama oyuncuyu transfer eden takım AS Roma olmuştu.

Cengiz Ünder Türkiye Milli Takımı ile maç yapmak için ne zaman ülkeye gelse bu noktada da Galatasaray ve Fenerbahçe’nin oyuncu ile görüştüğü Cengiz Ünder haberleri arasında öne çıkıyordu ama bunlar hiç doğrulanmadı.

cengizunder.net-haberler Cengiz Ünder Haberleri
Fenerbahçe, Cengiz Ünder için 15 milyon avro bonservis ödedi.

Hangi transfer dedikoduları mevcut?

Cengiz Ünder ailesi Türkiye’de olduğu için ve dedikodulara göre de kız arkadaşı onu Türkiye’de istediği için Fenerbahçe’ye transfer oldu. Ama tabii bunlar doğrulanmış dedikodular değil. Bu transferin ardından Cengiz Ünder haberleri arasında artık pek transfer spekülasyonları yer almıyor. Yine de oyuncunun henüz 25 yaşında olduğunu unutmamak gerekiyor. Futbolcular genelde 27 yaşından sonra oyunlarını olgunlaştırdıklarından milli oyuncu eğer Fenerbahçe forması ile istikrar sorununu geride bırakabilirse birkaç sene sonra Cengiz Ünder haberleri bu kez Türkiye değil Avrupa basınının transfer sayfalarında yer bulabilir kendisine.