Cengiz Ünder

Avrupa Şampiyonası Elemeleri 15 Ekim Maçları

Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarında artık son maçlara geliniyor. 15 Ekim Pazar akşamı sekiz maç oynanacak gruplarda. Türkiye A Milli Futbol Takımı da bu akşam Türkiye’de Letonya’yı konuk edecek ve kazanmamız halinde 2024 Avrupa Şampiyonası’na direkt katılım hakkı elde edeceğiz.

15 Ekim

15 Ekim Pazar Fikstürü

Gürcistan – Güney Kıbrıs: Güney Kıbrıs henüz bu seviyelerin takımı değil, ama futbolda ciddi bir atılım yaptıkları da bir gerçek. Gelecekte belki daha iddialı olurlar bu elemelerde ama şimdilik bir rekabet ortamı oluşturmaktan uzaklar. Maçın favorisi Gürcistan.

İsviçre – Beyaz Rusya: İsviçre 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılacaktır ama cidden zorlandılar bu yıl. Beyaz Rusya karşısında favori İsviçre ve kazanırlarsa da garantileyecekler turnuvaya katılmayı. Beyaz Rusya’nın bu grupta bir iddiası kalmadı.

Çekya – Faroe Adaları: Faroe Adaları elemelerin en güçsüz takımlarından biri olsa da bu sene bir atılım yaptılar ve zaman zaman rakiplerine ciddi zorlukla çıkardılar. Ancak Çekya deplasmanında çok da bir şey beklenmiyor Faroe Adaları’ndan. Maçın favorisi ev sahibi Çekya.

Galler – Hırvatistan: Bizi oldukça ilgilendiren bir maç bu zira eğer Galller, Hırvatistan yener biz de Letonya önünde galip gelirsek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitmeyi garantileyeceğimiz gibi grubu lider bitirmeyi de garantilemiş olacağız.

Norveç – İspanya: İspanya grubunu domine eden takımlardan. Norveç maçında deplasmana gidecek olsalar da maçın favorisi yine de İspanya. Norveç’in kazanmaktan başka çaresi yok. Ancak İspanya onlar için güçlü bir ekip.

Polonya – Moldova: E grubundaki bu mücadele 15 Ekim akşamının en dikkat çekici maçlarından biri zira E grubunda mücadele devam ediyor. Kazanan takım gruptan çıkma anlamında bir avantaj yakalayacak olsa da bu gruptaki düğüm 15 Ekim akşamında da çözülmeyecek. Son maçlara kadar çekişme sürecek gibi görünüyor E grubunda. Maçın net bir favorisi yok.

Romanya – Andorra: Romanya önemli bir avantaja sahip ve eğer bu maçı kazanırlarsa büyük ölçüde 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmayı garantileyecekler. Maçın favorisi ev sahibi Romanya.

Türkiye Kazanırsa Finallerde!

Türkiye – Letonya: Türkiye bu akşam tarihinin en önemli maçlarından birine çıkıyor Letonya karşısında. Bu anlamda 15 Ekim, Türk futbolu için tarihi bir gece olabilir. Eğer Türkiye A Milli Futbol Takımı bu gece galip gelirse 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılma hakkı elde edecek. Letonya sadece bizim grubumuzun değil tüm eleme gruplarının en zayıf takımlarından biri o sebeple bu gece Türkiye zafer gecesi yaşatmaya çok yakın.

İlk maçta deplasmanda 3 – 2 yenmişti Letonya’yı Türkiye ancak eleştiriler almıştı oynadığı oyunla. Ancak o Türkiye ile bu akşamki Türkiye aynı takım olmayacak. İtalyan teknik adam Montella önderliğinde tamamen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya motive olmuş bir milli takım var.