Cengiz Ünder

Milli Takım Hazır Mı?

Türkiye A Milli Futbol Takımı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabilmek için önce Hırvatistan ile deplasmanda sonra da Letonya ile iç sahada karşılaşacak. Yeni İtalyan hocası V. Montella ile bu maçlara hazırlanan takımımız eğer iki maçı da kazanırsa grubundaki diğer maçların sonuçlarına bakmaksızın direkt olarak Uefa 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etmiş olacak. Bu iki maç aynı zamanda milli takımın yeni hocası İtalyan çalıştırıcı V. Montella’nın hem milli takımımızın başındaki ilk, hem de hocalık kariyerindeki ilk milli maç deneyimleri olacak.

milli takım

Milli Takım Nasıl Oynayacak?

İtalyan çalıştırıcı ülkemizde son olarak Adana Demirspor’u çalıştırmış ve 2 sezon boyunca da Süper Lig2in en iyi hücum futbolu oynayan takımlarından birini izletmişti futbolseverlere. Sonrasında Adana Demirspor ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayrına İtalyan çalıştırıcının İtalya Serie A’da görev alması bekleniyordu. Tıpkı Montella gibi ligimizde görev alan bir diğer İtalyan olan Pirlo da 2023 – 2024 futbol sezonunda Serie A’da görev almaya başladı, ancak Montella hiçbir takımla anlaşmadı ve boşta kaldı.

Türkiye A Milli Futbol Takımı Avrupa Şampiyonası Elemelerine galibiyetle başlamıştı ama oynanan oyun kimseyi tatmin etmiyordu. Grubunda iddiasını sürdüren A Milli Futbol Takımı içeride oynadığı maçta Ermenistan’ı yenememesinin ardından hazırlık maçında da 4 yedi Japonya’dan ve bu 4 gollü hezimet de Alman teknik adam Stefan Kuntz için yolun sonu oldu.

Alman çalıştırıcı Kuntz sonrasında pek çok teknik adam konuşulsa da hatta Fatih Terim için kesin anlaşıldı denilse de bir gecede sürpriz bir şekilde sonuçlandırıldı Türkiye teknik adam konusu ve İtalyan çalıştırıcı V. Montella Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın yeni teknik adamı oldu. İtalyan çalıştırıcı ay yıldızlı takımla ilk resmi maçına ise yarın akşam zorlu Hırvatistan deplasmanında çıkacak. Şu an herkes İtalyan teknik adamın bu maçta takımı nasıl oynatacağını merak ediyor Türk futbol kamuoyunda.

İtalyan çalıştırıcı ülkemizde Adan Demirspor’u çalıştırdığı süre boyunca sıklıkla 4 3 3 formatında yaymıştı takımını sahaya ve onun sisteminde kanat forvetler de büyük önem kazanmış, Adan Demirspor’un ilk 11’inde forma bulan kanat forvetler her seferinde ciddi skor katkısı vermiş hatta Yunus Akgün de yine İtalyan çalıştırıcı döneminde profesyonel kariyerindeki asıl çıkışı yapmıştı.

Yunus Akgün Sürprizi Gelebilir

İtalyan teknik adam V. Montella, Adana Demirspor’dayken sağ açık olarak, daha doğrusu sağ kenar forvet olarak o dönem Galatasaray’dan kiralanan Yunus Akgün’ü kullanmıştı ve Yunus da ligin o sezonki yıldızlarından biri olmuştu. Bugün artık İngiltere Championship’te Leicester City forması giyen oyuncunun bu transferinde de Montella’nın payı var. İtalyan çalıştırıcı Yunus’u İngiliz kulübüne özellikle tavsiye etmişti. Şimdi milli takımın başında olan Montella, elbette ki Yunus Akgün’ü aldı milli takım kadrosuna. İtalyan çalıştırıcı genç oyuncuya Hırvatistan önünde direkt forma da verebilir diye düşünülüyor.