Cengiz Ünder

AC Milan Inter’i Konuk Ediyor

Uefa Şampiyonlar Ligi yarı final mücadelesinde bu akşam İtalyan derbisinde Inter ile AC Milan karşı karşıya gelecek. Milano derbisinde karşılaşacak iki takım da maç öncesinde çok iddialı. Seneler sonra bir İtalyan takımı UEFA Şampiyonlar Ligi finaline yükselecek ve bunun heyecanı bütün İtalya’yı da sarmış durumda.

AC Milan Ev Sahibi

AC Milan ile Inter İtalya’da maçlarını aynı stadyumda oynuyorlar. Bu da bu geceki maçı ilginç kılan detaylardan birisi aslında. Bu maçın rövanşı da aynı stadyumda oynanacak ve o maçta Inter ev sahibi sayılacak. Dolayısı ile her iki maç için de seyirci faktörünü bir kenara koyarsak deplasman etkisi hissetmeyecek her iki takım da. Ama tabii seyirci faktörü önemli bir belirleyici olacak iki maç için de.

Bu iki takım ligde de ciddi bir çekişme halindeler. 20 takımlı İtalya Ligi 38 hafta üzerinden oynanıyor ve ligde şimdiye kadar 34 hafta geride kaldı. Bu 34 hafta sonunda Napoli takımı seneler sonra şampiyonluğunu ilan etti ve tarihi bir başarı elde etti. Napoli’nin şampiyonluğunun gölgesinde kalsa da aslında ligde muazzam bir çekişme var ve Napoli haftalar kala şampiyonluğunu ilan edince artık herkesin ilgisi şampiyonluktan diğer mücadelelere kaymış durumda. Ligde Napoli 83 puanla son 4 haftaya girilirken en yakın rakibine 17 puan fark atmış durumda. İkinci sırada 66 puanla Juventus, üçüncü sırada 63 puanla Inter, dördüncü sırada 62 puanla Lazio ve beşinci sırada da 61 puanla AC Milan var.

İtalya Serie A‘da ilk dört sıra UEFA Şampiyonlar Ligi vizesi alıyor. Juventus’un da ilk dört sıra içerisinde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor aslında. Üçüncü sıradaki Inter, dördüncü sıradaki Milan, beşinci sıradaki Lazio ile altıncı ve yedinci sıradaki Atalanta ve Roma’nın da ilk dört şansı devam etmekte.

AC Milan ile Inter arasındaki lig rekabeti de had safhada şu anda. İki takımın arasında sadece 2 puan fark var ve iki takımın da sezonu tamamlaması için dört maçı kaldı.

AC Milan

Inter Çok Formda

Hem bu akşamki maç hem de lig mücadelesi esas alındığında Inter takımı ev sahibi AC Milan’a kıyasla çok daha formda. Ligde oynadığı son 4 maçın tamamını kazanan Inter, bu form sebebi ile bu yarı final eşleşmesinin da favorisi olarak gösteriliyor.

Bu ikilinin eşleşmesinin galibi Uefa Şampiyonlar Ligi’nin finalisti olacak. Eşleşmenin diğer ayağında ise iki büyük favori olan Real Madrid ve Manchester City var. Dün oynanan ilk maçın ardından Real Madrid ile Manchester City İspanya’da 1 – 1 berabere kaldı ve ikinci maç öncesinde Manchester City avantaj ile döndü İspanya’dan. Otoriteler finali Inter – AC Milan eşleşmesinden gelen takımın değil M. City – Real Madrid eşleşmesinden gelen takımın kazanacağı görüşünde.