Cengiz Ünder

AC Monaco Küçülüyor Mu?

Fransa Ligue 1’de 2022 – 2023 futbol sezonunun hayal kırıklıklarından biri olan AC Monaco, 2023 – 2024 sezonu öncesinde kadro değeri olarak aşağı düştü. 2022 – 2023 futbol sezonunda Ligue 1’in en değerli 2. kadrosuna sahipti Monaco, şimdi ise aynı sıralamada 4. durumda kırmızı beyazlı takım.

PSG Her Zaman Lider

Fransa Ligue 1’de en değerli kadro senelerdir her zaman Paris Saint Germain takımında. Arap sermayesine geçtiğinden beri dünyanın en iyi futbolcularını tabiri caizse gözünü kırpmadan kadrosuna kattı Paris Saint Germain. Arap sermayesi takımı satın aldığı andan itibaren hedefi Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak olarak belirlemişti, ancak dünyaca ünlü teknik adamları, yıldız futbolculara rağmen bu başarı bir türlü gelmedi.

Başarı gelmemesine rağmen Paris Saint Germain hiç vazgeçmedi bu politikadan ve son olarak tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi’yi de kadrosuna kattı. Ne var ki Lionel Messi de Paris Saint Germain’in çok istediği o Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı kupasını kazanmayı başaramadı.

Hedefinden hiç vazgeçmeyen ve bunun yolunun da yıldız oyuncu transferi olduğunu düşünen Paris Saint Germain, elbette ki bu sebeple her yıl Fransa Ligue 1’de kadro değeri en yüksek takım Paris Saint Germain oluyordu. Hatta o kadar ki Paris Saint Germain ile diğer takımlar arasındaki bütçe farkı 3 4 katını bulabiliyor ve bu artık Fransa Ligue 1’in normali olmuş durumda.

Geride kalan ve Paris Saint Germain’in şampiyon olarak tamamladığı sezonda şampiyonluk adaylarından biri de AC Monaco takımıydı. Kırmızı beyazlı takım kadro değeri olarak ligin en değerli ikinci kadrosuna sahipti. Buna rağmen sezona istikrarsız sonuçlarla başladı Monaco takımı. Bir ara toparlanıp üst sıralara tırmanan takım bu performansını sürdüremedi ve 2022 – 2023 futbol sezonunda Fransa Ligue 1’i 6. sırada tamamlayabildi.

20 takımlı Fransa Ligue 1 38 maç üzerinden oynanıyor her sezon. AC Monaco, geride kalan sezonda 38 maçta 19 galibiyet 8 beraberlik ve 11 mağlubiyet aldı. 70 gol atan takım kalesinde ise 58 gol gördü. İlk 10 sırada yer alan takımlar arasında AC Monaco’dan daha fazla gol yiyen bir takımın olmaması aslında AC Monaco takımının ne kadar kötü bir sezon geçirdiğinin de göstergesi bir bakıma.

AC Monaco

AC Monaco Transfer Yapmıyor

Geçen sezon yüksek değerli kadrosuna rağmen beklentilerin çok uzağında kalan takım bu sezon adeta küçülmeye gitti. Şimdiye kadar kayda değer bir transfere imza atmayan kırmızı beyazlı takım buna karşılık Axel Disasi’yi Chelsea FC‘ye 45 milyon avro bedelle sattı. Kadro değeri olarak şu anda Fransa Ligue 1 takımları arasında 4. sırada yer alıyor kırmızı beyazlı takım. Monaco taraftarı ise bu durumdan oldukça rahatsız ve takımlarından önemli transferler bekliyorlar dört gözle.