Cengiz Ünder

Bayern Münih Monaco İle Karşılaşacak

Avrupa’da takımlar artık son hazırlık maçlarına çıkıyorlar. Bugün oynanacak maçta Fransız ekibi Monaco ile Alman devi Bayern Münih karşı karşıya gelecek. Maçın favorisi olarak Alman devi Bayern Münih gösteriliyor.

Monaco Büyük Hayal Kırıklığıydı

Monaco takımı geçen sezon büyük bir hayal kırıklığı yaşadı ve yaşattı. Sezon başında Paris Saint Germain’den sonra en büyük şampiyonluk adaylarından biri olarak gösteriliyordu Monaco takımı. Fransa Ligue 1’de uzun süredir Paris Saint Germain hegemonyası var. Arap sermayesi bu takımı satın aldığından beri şampiyonluğun en büyük favorisi konumunda PSG takımı. Bu da normal elbette çünkü neredeyse sınırsız diye tabir edilebilecek bir bütçesi var bu takımın.

Paris Saint Germain‘in olduğu bir ligde diğer takımlar için ligde 2. olmak da önemli bir başarı aslında ve Monaco da geçen sezonun en büyük ikincilik adayıydı. Ligin kadro değeri olarak rakipsiz takımı Paris Saint Germain sonrası ligin en değerli ikinci kadrosuna sahipti kırmızı beyazlı ekip.

Ligue 1 2022 – 2023 futbol sezonu başladığında Monaco beklentilerin altında bir performansa sahipti. İkincilik mücadelesi yapması beklenen takım ilk 4 sıranın dışındaydı. Monaco’nun yer alması beklenen sıralamalarda sürpriz şekilde Lens takımı vardı. Pek çok yorumcu Lens’in zirve mücadelesini sezon sonuna kadar sürdüremeyeceği konusunda hemfikirdi ama Lens herkesi yanıltmayı başardı. Ligin sonuna kadar zirve mücadelesini sürdüren takım Olimpik Marsilya ile sezon sonuna kadar sürdürdüğü 2.lik yarışını da kazandı ve ligi 2. sırada tamamlayıp Uefa Şampiyonlar Ligi biletini aldı.

Ligde Lens ile girdiği ikincilik mücadelesini kaybeden Olimpik Marsilya takımı sezonu 3. sırada tamamlarken 4. sırada ise Rennes takımı vardı. Sezonun ikinci devresinde performansını artırdı Rennes ve bu sırayı elde etti. Rennes’in ardından ise yine ikinci devrede performansını artıran bir takım olan Lille 5. oldu. Şampiyonluk adayı olarak gösterilen, şampiyon olamasa da ikinci olup direkt Uefa Şampiyonlar Ligi’ne gitmesi beklenen Monaco ise ligi ancak 6. sırada bitirebildi ve büyük bir hayal kırıklığı yaratarak Uefa Şampiyonlar Ligi biletini de alamadı. Bu başarısız sezonun ardından da hoca değişikliği geldi. Takımın başına bu sezon Avusturyalı Adi Hütter getirildi Monaco takımında.

Bayern Münih

Bayern Münih Tuchel’e Emanet

Bayern Münih de aslında Monaco gibi hayal kırıklığı yaratan takımlardan biriydi geçen sezon. Aslında ligi şampiyon bitirdi Bayern Münih ama bu şampiyonluk kendi başarılarından çok Borussia Dortmund’un başarısızlığı ile geldi. Son hafta puan kaybeden B. Dortmund şampiyonluğu adeta hediye etmiş oldu Bayern Münih takımına. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de başarısız olan Bayern Münih, çeyrek finalde veda etti bu büyük kupaya. Ligi domine edemeyen takım sezon ortasında hoca değişikliğine giderek Chelsea FC ile yolları ayrılan Thomas Tuchel ile anlaşmıştı. Bu sezona da Alman teknik adam ile başlıyor Bayern Münih.