Cengiz Ünder

Cengiz Ünder 5 Yıl Daha Marsilya’da Kalacak

Fransa Ligue 1 ekiplerinden Olimpik Marsilya’da harika bir sezon geçiren milli takımın yıldızı Cengiz Ünder, performansının karşılığını yeni sözleşmeyle aldı.

Türkiye Milli Futbol Takımımızın formasını da terleten yıldız oyuncumuz Cengiz Ünder, nihayet aradığı huzurlu futbol ortamını bu sezon bulmuş gibi gözüküyor.

Kariyerinin ilk günlerinden itibaren belki de ülke futbolumuzda Arda Turan’dan sonra süper star olmaya en büyük aday olarak gösterilen Cengiz, ne yazık ki beklediğimiz patlamayı bir türlü yapamamıştı.

Dene Yenil Yine Dene Daha İyi Yenil

cengiz ünder

Cengiz Ünder 2017’nin yaz aylarında İstanbul Başakşehir’den ayrılmaya karar verdiğinde herkes onu Avrupa’da olağanüstü bir kariyerin beklediğinden emindi. Öyle ya henüz sadece 20 yaşındaydı ve İtalya Serie A’nın en ünlü kulüplerinden olan AS Roma, onun için İstanbul Başakşehir’e tam 14.25 milyon Euro ödüyordu.

Bu rakam o zamana kadar bir Türk futbolcu için ödenmiş en yüksek meblağ olarak tarihe geçmişti.

Cengiz Ünder’in Altınordu gibi iyi bir altyapıda aldığı eğitim sonrası İtalya’da özellikle taktiksel olarak çok gelişmesi bekleniyordu. İtalya kariyerine çok da iyi başlayan ve adaptasyon sürecinde Avrupa futboluna uyum sağlayabileceğini gösteren Cengiz, beklentileri iyice arttırmıştı.

Ne var ki sakatlık belası AS Roma’da onun peşini bırakmadı. Tam formunun zirvesine çıkmışken yaşadığı sakatlık onu geriletti. Cengiz iyileşti, kendini toparladı dediğimiz her anda maalesef sakatlıkları nüksetti.

AS Roma kariyerinin onun için özeti ayağa her kalktığında tekrar sendelediği bir süreci getirdi.

Cengiz 2022 yılında Roma’dan ayrıldığında kiralık olarak İngiltere Premier League ekiplerinden Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’e gitti. Ancak ne var ki orada da sakatlık yaşayınca çoğu kişi “artık olmaz” demeye başladı.

Cengiz Ünder Küllerinden Doğdu

İngiltere’den İtalya’ya döndüğünde AS Roma’nın başına Jose Mourinho gelmişti. Jose, milli yıldızımızın sürekli yaşadığı sakatlıklara bakarak onu kadroda düşünmediğini yönetime iletti.

Zaten yıldız oyuncumuzun da AS Roma’da kalmaya pek niyeti yoktu. Onu isteyen birçok kulüp arasında sadece Olimpik Marsilya’nın ilgisi ona çok sıcak ve samimi geldi.

Şilili efsanevi teknik direktör Jorge Sampaoli’nin samimiyetine inanan Cengiz Ünder, belki de kariyerinin en doğru kararını verdi. Olimpik Marsilya’nın ateşli taraftarlarının önünde kendisini her geçen gün yükselten “Cengo”, kiralık geldiği takımın değişmezi olmayı başardı.

Bu sezon Olimpik Marsilya formasıyla Fransa Ligue 1’de 25 maça çıkan milli yıldızımız, bu süreci 8 gol 2 asistle çok başarılı bir şekilde geçirdi. UEFA Avrupa Ligi’nde 1 gol 1 asist, UEFA Konferans Ligi’nde yine 1 gol 1 asistle oynayan Cengo, Fransa Kupası’nda ise 1 gol attı.

Böylece kariyer sezonunu yaşayan oyuncumuz, toplam 37 maçta 11 gol 4 asistle katkı verdi. Bu katkının sonucunda daha sezon bitmeden satın alma opsiyonunu devreye sokan Olimpik Marsilya, Cengiz Ünder ile 5 yıl sürecek birlikteliğin ilk imzasını atarak onu 8.4 milyon Euro’ya kadroya kattı.

Umuyoruz Cengiz her sezonunda bir öncekinden daha iyi performanslar gösterir. Yeni imzan hayırlı olsun Cengo!