Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Kariyerinde Çalıştığı Hocaları

Cengiz Ünder, Altınordu günlerinden bu güne hiç şüphe yok ki Türk futbolunun yetiştirdiği en önemli değerlerden biri.

Raket gibi kullandığı sol ayağı, hızı, adam eksiltme becerisi, şutları, oyun görüşü derken git gide komple bir oyuncuya evirilen milli yıldızın kariyeri, çok önemli teknik direktörleri barındırıyor.

Birçok farklı takımda birçok farklı teknik direktörle çalışan Cengiz Ünder için elbette bazı hocalar diğerlerinden daha büyük yer tutuyor.

İşte Cengiz Ünder’in kariyeri boyunca çalıştığı teknik adamlar ve onlara dair bazı ayrıntılar…

Cengiz Ünder’in Türkiye Karnesi

cengiz ünder

Seyit Mehmet Özkan’ın önderliğindeki Altınordu projesinde, Hüseyin Eroğlu ile A takımda 2 yıl çalışan Cengiz Ünder ondan çok şey öğrenmişti.

Yaptığı çıkışla 2016 yılında Başakşehir’e transfer olmuş ve orada “bana futbolu öğretti” dediği Abdullah Avcı ile çalışmıştı.

Hatırlanacağı üzere yakın zamanda yaptığı açıklamada Cengiz, Abdullah Avcı’ya ayrı bir parantez açıp onun üst düzey taktik bilgisinden ve analiz sisteminden ne kadar etkilendiğini anlatmıştı.

Türkiye kariyeri 2017’de son bulan yıldız, aynı yıl A Milli Takım’a Fatih Terim tarafından davet edilmiş ve kurt hocayla çalışma imkanına da sahip olmuştu.

Ayrıca Cengiz, milli forma altında Mircea Lucescu, Şenol Güneş ve son olarak an itibariyle Stefan Kuntz ile de çalıştı.

Cengiz Ünder ve Avrupa’daki Hocaları

Cengiz, 2017’de Roma’ya gittiğinde onu ısrarla isteyen Eusebio Di Francesco ile çalıştı. Di Francesco özellikle ilk dönemlerde Cengiz’den fazlasıyla yararlanıyordu.

Sakatlık silsilesine vurulmadan evvel İtalyan teknik direktörün en büyük kozlarından olan Cengiz Ünder, ne yazık ki sonraları gözden düşmüştü.

Roma’nın kötü sonuçlarının ardından bir görev değişikliği yaşanmıştı. Takımın başına yine bir İtalyan gelmişti. Efsane teknik direktör Claudio Ranieri. Kariyerinde Leicester City ile yaşadığı masalsı şampiyonluk bulunan İtalyan, ne yazık ki ilk günden beri milli yıldızımızı çok tutmamıştı.

Zaten Ranieri’nin Roma günleri de çok uzun sürmemişti. Cengiz, son olarak Roma’da Paolo Fonseca ile çalıştı. Milli futbolcumuzun yeteneklerinden yararlanma niyeti olan Portekizli’nin önünü yine Cengiz’in sakatlıkları kesti…

Bu arada Premier League’e kiralık olarak giden Cengiz burada Brendan Rodgers ile çalışma sürecini de sakatlıklar dolayısıyla verimsiz geçirdi.

Roma’ya geri döndüğünde ise çok büyük bir efsane buldu. Fakat Jose Mourinho da milli oyuncumuzun sakatlık geçmişi yüzünden onu planlarına dahil etmedi.

Belki de kariyeri düşüşe geçiyor derken Fransa’da ona güvenen bir adam çıkageldi. Olimpik Marsilya’nın teknik direktörü Jorge Sampaoli, Jose Mourinho’dan Cengiz Ünder’i istedi.

Bu isteğe olumlu yaklaşan Roma, 2017’de 5 milyon euroya aldığı oyuncumuzu 500 bin euro + 8.2 milyon euro satın alma opsiyonuyla Marsilya’ya yolladı.

Jorge Sampaoli ile ilk günden sıcak bir bağ kuran Cengiz, bu sezon 20 maçta forma giyip 6 gollük katkı verdi. Hocasından “çılgın” diye bahseden milli futbolcumuz, yine geçtiğimiz günlerde yaptığı röportajda onunla çalışmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirmişti.