Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Düşen Formu

Sezon başında transfer olduğu Marsilya’da harikalar yaratan ve taraftarların sevgilisi haline gelen Cengiz Ünder, son haftalarda bu iyi halinden çok uzaklarda. Son haftalarda daha az süre almaya başlayan Milli oyuncu, 4 maç aradan sonra ilk kez 90 dakika sahada kaldığı Clermont maçında net fırsatlardan yararlanamadı ve taraftarın tepkisini çekti. Maçtan çıkan 2-0’lık Clermont galibiyetiyle birlikte Cengiz’e yöneltilen eleştirilerin dozu artarken, Fransız basını da Cengiz’in performansına dair sert ifadelerde bulundu.

Sancılı Süreç

Şubat ayı, Cengiz Ünder ve takımı Marsilya için pek de sakin geçmedi. Fransız basınında yer alan birçok haber bu durumu doğrularken özellikle 20 Şubat 2022 tarihinde oynanan Clermont maçı bazı sıkıntıların ayyuka çıktığı maç oldu.

Marsilya’nın şahsına münhasır Teknik Direktörü Jorge Sampaoli’nin tercihlerinin eleştirildiği Şubat ayında Cengiz Ünder’in görev süreleri azalmaya başladı. Lyon ile oynanan kritik maçta 86’da oyundan alınan Cengiz, Angers karşısında 26 dakika sahada kalabildi.

26 dakika içerisinde 1 gol ve 1 asist üretmesine rağmen Metz karşısında oynanan maçta 11 dakika süre alabilen Cengiz’in durumu Fransız basını tarafından sorgulanır hale geldi. Fransızlar, başarılı oyuncunun hangi sebeple oynatılmadığını anlamadıklarına dair birçok ifadeyle Arjantinli teknik direktörü eleştirdiler. Aynı şekilde takımın en önemli isimlerinden Milik’in de kesik yemesi Fransızların gündemindeydi.

Karabağ ile oynanan Konferans Ligi Son 32 maçında 69’uncu dakikada oyundan çıkan Cengiz Ünder, bu maçtan sadece 3 gün sonra Clermont karşısında ilk 11 başladı. Clermont karşısında çok net fırsatlardan yararlanamayan Cengiz’in bu durumu oldukça can sıkıcıydı.

Bununla birlikte Marsilya’nın da sahadan 2-0 mağlup ayrılarak kendi sahasında ligin en zayıf ekiplerinden birine karşı mağlup olması eleştirilerin dozajını arttırdı. Cengiz ile alakalı sert eleştirilerde bulunan Fransız basını, oyuncunun en kısa sürede kendisini toparlaması gerektiğini ifade etti.

Sampaoli’nin Tercihleri

Cengiz ile alakalı yaşanan bu durumlardan sonra Jorge Sampaoli’nin tercihleri de eleştirilmeye başlandı. Temsilcimiz ile Arjantinli hocası arasında yakın zamanda kişisel bir sorun yaşanmadıysa eğer bu tercihler hiç de mantıklı değil.

Lyon’da 86 dakika oynadıktan sonra Angers karşısında dinlendirilen Cengiz, 26 dakikada 2 gollük katkı sağladı. Bu iki maç arasında 3 gün olduğu için Sampaoli’nin kararı anlaşılabilirdi. Arjantinli teknik adam, bu maçtan 5 gün sonra oynanan Fransa Kupası maçında Nice takımına karşı temsilcimizi 90 dakika sahada tuttu.

Marsilya o maçtan 4-1 mağlup ayrıldı. Bu maçtan 4 gün sonra oynanan Ligue 1 maçında Metz karşısında 11 dakika süre alan Cengiz, dinlendirilmiş olmasına rağmen Karabağ maçında da 69 dakika sahada kaldı.

Sampaoli, 11 dakika süre verdiği oyuncusunun dinlendiğini düşünerek 3 gün sonra ilk 11’de başlattığı maçta Cengiz’i 69’uncu dakikada oyundan aldı. 69 dakika süre aldıktan 3 gün sonra ise bu sefer Clermont karşısında 90 dakika Cengiz’i sahada tuttu.

Bu durumda ya Cengiz’de ya da Sampaoli’de net bir formsuzluk var ancak bu durumun anlaşılması için biraz daha zaman gerekiyor.