Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Kariyer Basamakları

Altınordu Sporcu Fabrikası’nın Çağlar Söyüncü ile birlikte en önemli iki yüzünden biri Cengiz Ünder. Yetenekli sağ kanat oyuncusu, Bucaspor ve Altınordu altyapılarında yetiştikten sonra Altınordu A takımında gösterdiği performansla Süper Lig’e ve Başakşehir’e giden kapıyı kendisine açmış oldu. 2016 senesinde 5 milyon Euro’ya yakın bir bonservis bedeliyle Başakşehir’e transfer olan Cengiz, Başakşehir’de çıktığı 43 maçta 9 gol ve 7 asistlik bir performans gösterdi.

Özgüven Cengiz Ünder’de

Tabii bu noktada Cengiz adına istatistikten daha önemli olan durum, bu performansı ve katkıyı daha 19 yaşında yapıyor olmasıydı. Yeteneklerinin farkında olan ve bu yeteneklerini sahada kullanmayı iyi bilen Cengiz, bu vesile ile Avrupa takımlarının radarına girdi ve sadece bir sezon süren Başakşehir performansından sonra İtalya’nın köklü takımlarından Roma’ya 14 milyon Euro gibi bir bedelle transfer oldu.

Roma takımında da oldukça iyi performanslar gösteren Cengiz Ünder, bir dönem 35 milyon Euro gibi bir değere kadar yükseldi. Durum her ne kadar böyle olsa da yaşadığı sakatlıklardan kaynaklı olarak istikrarlı bir performans gösteremeyen Cengiz bu sebeple Roma takımında gözden düştü. Etkili ve delici bir oyuncu profili çizen Cengiz, Roma’dan sonra yeni bir meydan okuma için Çağlar’ın da oynadığı Leicester City’e kiralandıysa da burada da yaşadığı sakatlıklar ve sakatlık dönüşünde etkili bir performans gösterememesi nedeniyle orada da tutunamadı.

Kariyerinin düşüşe geçtiği konusunda tartışılmaya başlanan Cengiz, 2021/2022 sezonunda ise Fransa Ligi’nin önemli takımlarından Marsilya’ya transfer oldu ve burada gerçekten çok iyi bir başlangıç yaparak çıktığı 3 maçta 3 gol attı ve bu motivasyon ile milli araya girdi.

Serie A İtalya Ligi ekibi Roma formasını giyen milli futbolcu bu sezon takımının ilk golüne imza atan futbolcu oldu. Cengiz Ünder, Genoa karşısında 6. dakikada attığı golle Romayı 1-0 öne geçirse de karşılama 3-3 sonuçlandı.

Milli Takım

Fransa’da kazandığı özgüven ile Milli Takım kampına katılan Cengiz Ünder, ne oynadığı anlaşılmayan ve kaos düzeniyle futbol oynayan takımımızın parlayan oyuncularından birisi oldu. Özellikle Karadağ maçında bireysel yetenekleri sayesinde takıma yaptığı 1 gol ve 1 asistlik katkıdan sonra Milli Takım’ın değişilmez oyuncusu olduğunu tekrar kanıtlayan Cengiz her nedense Karadağ maçında skoru koruma gerekliliği hisseden Şenol Güneş’in bu tedirginliği yüzünden de oyundan çıkartıldı ve bu durum eleştirilere sebep oldu.

Çok önemli dribbling yetenekleri olan ve sert vuruşlarıyla her zaman hücumda tehlike yaratabilecek olan Cengiz, uzun bir süre daha Milli Takım’ın vazgeçilmezlerinden biri olacak.