Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Türkiye Performansı

Sol ayaklı olmasına rağmen sağ kanatta ters ayaklı kanat olarak görev alan Cengiz Ünder Temmuz 2016’da yapılanma sürecinde bulunan ve gelişim sürecinde bulunan İstanbul Başakşehir’e 4,8 minyon € bonservis bedeli karşılığında transfer oldu.

İstanbul Başakşehir forması ile oynadığı sezonda ters ayaklı kanat oyuncusu 32’si süper lig, 7 tane Ziraat Türkiye kupası ve 4 UEFA Avrupa Ligi Elemesinde olmak üzere toplamda 43 maçta forma giydi. Genç Cengiz İstanbul Başakşehir forması ile 43 maçta 3292 dakika sahada kalan genç kanat oyuncusu 9 kez ağları sarsarken 7 kez de asist katkısı verdi.

Genç Yaşında AS Roma Forması ile Cengiz Ünder

İstanbul Başakşehir’de sergilediği performans ile Avrupa kulüplerinin dikkatlerini üzerine çeken kanat oyuncusu Cengiz Ünder, İstanbul Başakşehir ile geçen yalnızca 1 sezonun ardından İtalya’nın köklü kulüplerinden AS Roma kadrosuna katıldı. AS Roma Cengiz Ünder’in transferi için İstanbul Başakşehir’e 14,25 milyon € bonservis ücreti ödedi ve bunun yanı sıra sonraki satıştan yüzde 20 pay içeren bir sözleşme ile genç oyuncunun transferini tamamlamayı başardı.

İtalya Serie A’nın köklü kulübü AS Roma forması ile ilk sezonunda 26’sı Serie A, 5’i UEFA Şampiyonlar ligi ve 1 tanesi ise İtalya kupası olmak üzere 32 maçta AS Roma forma giyerken 1552 dakika sahada kaldı. Cengiz Ünder 8 kez gol sevinci yaşarken 2 kez de asist katkısı verdi.

Serie A’da AS Roma forması ile ikinci sezonunda 26’sı Serie A, 6’sı UEFA Şampiyonlar ligi ve 1’ide İtalya kupası maçı olmak üzere toplamda 33 maçta forma giydi ve bu 33 maçta Cengiz Ünder 1892 dakika süre aldı. 33 maçta 6 kez ağları sarsan Cengiz Ünder 10 tane de asist katkısı verdi.

AS Roma’daki üçüncü sezonunda sakatlıklar bir türlü peşini bırakmadı ve birçok maçı kaçırdı. Bunun yanı sıra transfer döneminde de kanat rotasyonuna takviyelerde bulunan AS Roma’nın kanat rotasyonu genişledi. AS Roma ile Serie A’da üçüncü sezonunda 23 maçta yalnızca 1152 dakika süre bulabildi. 23 maçta 3 kez ağları sarsan oyuncu kendisini bulmakta zorlandı.

Cengiz Ünder’in Kısa Süren Premier Lig Macerası

2020 yılında AS Roma’da sakatlıklarla geçen sezonun ardından 3,5 milyon € değerinde kiralama ve satın alma opsiyonu ile Premier lig ekiplerinden Leicester City formasını giydi. Burada da sakatlık sorunları devam eden oyuncu, premier ligin temposuna ayak uydurmakta zorlandı ve Premier ligin ağır maç fikstürünü de kaldıramadı. Leicester City forması ile Cengiz Ünder 19 maçta sahaya çıkarken sadece 941 dakika mücadele şansı yakaladı.

Olimpik Marsilya Forması ile Cengiz Ünder

Fransız ekibi Olimpik Marsilya ile 18’i Ligue 1, 5 tanesi UEFA Avrupa Ligi ve 2 tanesi de Coupede France olmak üzere toplamda 25 maçta forma giyen Cengiz Ünder 8 kez ağları havalandırırken 1 kez de asist yapmayı başardı.

Bir maçta ikinci sarı karttan kırmızı kart ile oyun dışında kalırken 1983 dakika sahada kaldı. Son iki maçta ise A milli oyuncunun performansında düşüş yaşanıyor.