Cengiz Ünder

Christophe Galtier De Veda Etti

Fransa’nın zengin kulübü Paris Saint Germain bir hoca ile daha istediği başarılara ulaşamadı ve Christophe Galtier PSG’ye veda etti.

Christophe Galtier

Christophe Galtier Yerine Luis Enrique

Paris Saint Germain ve Christophe Galtier 2022 – 2023 sezonunun başında anlaşmaya varmışlardı ve takımda hedef her zaman olduğu gibi yine Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmaktı, ancak Fransız teknik adam takımı Fransa Ligue 1’de şampiyon yapsa da Uefa Şampiyonlar Ligi’nde beklentilerin çok altında kaldı. Basına verdiği demeçlerde takımı şampiyon yaptığını ve takımda devam etmeyi hak ettiğini söylüyordu Christophe Galtier ancak Paris Saint Germain yönetiminin düşüncesi farklı oldu. Uefa Şampiyonlar Ligi’ne son 16 turunda veda eden ve final istenilen turnuvada çeyrek final bile göremeyen Christophe Galtier ile Paris Saint Germain’in yolları resmi olarak ayrıldı.

Paris Saint Germain takımında yeni hocanın İspanyol teknik adam Luis Enrique olması bekleniyor. İspanyol teknik adam İspanya A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü olarak devam ettiği görevinin 2022 yılının Aralık ayında sonlandırmıştı. Luis Enrique, Paris Saint Germain kulübünün çok istediği Uefa Şampiyonlar Ligi kupasını 2014 – 2015 futbol sezonunda finalde İtalyan takımı Juventus’u 3 – 1 mağlup ederek kazanmıştı.

Tabii Luis Enrique, Paris Saint Germain’in başına gelen hocalar arasında Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış tek isim olmayacak. Pek çok dünyaca ünlü hoca bu başarı için geldi takımın başına ama hiçbiri Paris Saint Germain yönetiminin o çok istediği Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazandıramadı Fransız takımına. Christophe Galtier de aynı amaçla gelmişti PSG takımının başına. Üstelik Christophe Galtier, Fransa Ligue 1’de yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain’e karşı çok daha mütevazı bir kadroya sahip olan Lille takımı ile şampiyonluk da yaşamış biri isimdi. O dönemki şampiyonluğu Türk futbolseverlerce de yakından izlenmişti zira Lille takımında üç Trük futbolcu var. Yusuf Yazıcı, Mehmet Zeki Çelik ve Burak Yılmaz o şampiyonluk sırasında Lille formaları giyiyorlardı hatta Burak Yılmaz sezon sonunda takımının en golcü ismi olarak şampiyonlukta başrol oynamış ve bu başarısının ardından da Lille kentinde bir sokağa Burak Yılmaz’ın adı verilmişti.

Transfer Politikası Değişiyor

Paris Saint Germain takımında kötü geçen sezonun ardından dünyaca ünlü yıldız Lionel Messi ayrılmıştı önce. Lionel Messi, eski takımı Barcelona kendisini istemesine ve Arap dünyasından astronomik teklifler almasına rağmen Amerika’ya gitmeyi tercih etti. Lionel Messi’nin ardından teknik adam Christophe Galtier de resmen ayrıldı Fransız kulübünden. Paris Saint Germain’in bu sene stratejisinin tamamen değiştireceği ve yıldızlarla dolu bir kadro yerine takım oyununa öncelik vererek buna uygun ala elbette yine çok kaliteli bir kadro oluşturmak istediği biliniyor. Senlerdir istediği başarılara ulaşamayan PSG bakalım bu yeni stratejisi ile ne kadar başarılı olabilecek…