Cengiz Ünder

Fenerbahçe Ve Beşiktaş Gereğini Yaptı

Uefa Avrupa Konferans Ligi’ndeki temsilcilerimiz Fenerbahçe ve Beşiktaş dün oynadıkları maçlarda bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Fenerbahçe İstanbul’u Twente’ye dar ederken rakibinin Hollanda’ya tam 5 golle uğurladı. Beşiktaş ise deplasmanda karşılaştığı Dinamo Kiev’i 3 – 2 yenmeyi başararak tur için büyük bir avantaj elde ederek yurda döndü.

Fenerbahçe Ve Beşiktaş

Fenerbahçe Ve Beşiktaş Firesiz Devam Ediyor

Ülkemiz, Uefa ülke puanı sıralamasında 12. sıraya kadar inmişti bu sezonun başında ve bu sebeple de lig şampiyonumuz Galatasaray bile Uefa Şampiyonlar Ligi’ne 2. ön eleme turundan dahil olabildi. Bilindiği gibi daha önce lig şampiyonları direkt olarak Uefa Şampiyonlar Ligi gruplarına kalıyorlardı. Galatasaray‘ın ancak 2. ön eleme turundan başlayabildiği Avrupa macerasında, ülkemizi Avrupa kupalarında temsil edecek olan diğer takımlarımız Anda Demirspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş da Uefa Avrupa Konferans Ligi’ne yine 2. ön eleme turundan dahil olabildiler. Bu sene Uefa Avrupa Ligi’ne ise hiçbir takımını gönderemedi Türkiye.

Dört takımımız da Avrupa mçalarında başarılı performanslar ortaya koydular ve aldıkları puanlarla Uefa ülke puanı sıralamsında Türkiye’yi 10. sıraya kadar taşımayı başardılar ki bu da seneye daha üst turlardan Avrupa kupalarına başlama fırsatı verecek takımlarımıza.

Dört temsilcimizden Galatasaray 2. ön eleme turunda 1 beraberlik ve 1 galibiyet, 3. ön eleme turunda 2 galibiyet ve play oıff turunda da ilk maçta galibiyet alarak toplamda 5 maçta 4 galibiyet ve 1 beraberlik aldı. Adana Demirspor 2. turda 1 beraberlik ve 1 galibiyetl, 3. turda 1 mağlubiyet ve 1 galibiyet, play off turunda da dün akşam Genk deplasmanında 2 – 1’lik bir mağlubiyet aldı. Toplamda 5 maçta 2 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik aldı Adana Demirspor.

Fenerbahçe ve Beşiktaş ise şu ana kadar Avrupa kupası maçlarında fire vermediler ve ülkemize tam puan kazandırdılar. Fenerbahçe 2. turda Zimbru2yu her iki maçta, 3. turda Maribor’u her iki maçta yendikten sonra dün akşam da Twente’yi İstanbul’da 5 – 1 ile geçti ve beşte beş yaptı. Beşiktaş ise 2. turda Tirana’yı 2 maçta, 3. turda Neftçi Bakü’yü iki maçta yenerek play off’a gelmişti. Dün de Dinamo Kiev’i deplasmanda 3 – 2 yenerek Fenerbahçe gibi beşte beş yaparak çok ciddi bir katkı sunmuş oldu Uefa ülke puanımıza.

Rövanşlarda Da Galibiyet Bekliyoruz

Galatasaray, Uefa Şampiyonlar Ligi play off turu rövanş maçında Molde ise İstanbul’da karşılaşacak. Beraberlik halinde bile Galatasaray Uefa Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmış olacak. Adana Demirspor, 3 – 2 kaybettiği maçın rövanşında Genk’i 2 farklı yenerse Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde gruplara kalacak.

Fenerbahçe ve Beşiktaş ise ilk maçta aldıkları skorların ardından tıpkı Galatasaray gibi berabere bile kalsalar gruplara kalacaklar Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde. Hatta Fenerbahçe 3 farklı bile yenilse yine de tur atlayan taraf olacak ama temsilcilerimizden rövanşta da galibiyet bekliyoruz.