Cengiz Ünder

Igor Tudor Veda Ediyor

Bu sezonun başında Ligue 1 takımlarından Olimpik Marsilya’nın başına geçen Igor Tudor, sezonun sona ermesi ile birlikte takımdan ayrılacak. Sezon başında geldiğim Olimpik Marsilya ile sezonu tamamlayan Igor Tudor’un önümüzdeki sezon yeniden İtalya ligine dönmesi bekleniyor.

Igor Tudor

Sezon Öncesi Igor Tudor Krizi

Geçen sezonki Şilili teknik adamı Jorge Sampaoli ile ligi 2. sırada bitiren Olimpik Marsilya sezon başında hoca değişikliğine gitti ve İtalyan teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirdi. Igor Tudor takımın başına geçtikten sonra ilk antrenmanın ardından oyuncular ile Igor Tudor arasında sorunlar olduğu iddia edildi. İddialara göre Igor Tudor takıma ilk toplantıda üçlü savunmaya dönüleceğini aktarmış, bazı oyuncuların bu konuda fikirlerini belirtme arzusunu ise reddetmişti. Bunun üzerine bazı oyuncular yönetime sıkıntılarını iletmiş ama yönetim de Hırvat teknik adamdan yana tavır koyunca D. Payet ve Cengiz Ünder‘in de aralarında olduğu bazı oyuncuların kadroda düşünülmeyeceği iddia edilmişti.

Lig başladığında ise tüm bu dedikoduların önü bıçak gibi kesildi zira Marsilya takımı lige fırtına gibi girdi. İlk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen takım ilk mağlubiyetini ise enteresan bir şekilde lig sonuncusuna karşı almıştı. Sezon geneline bakarsak son döneme kadar çok iyi geldi aslında Olimpik Marsilya ama son düzlükte yaptığı hatalar sonrasında lig 2.liğini Lens’e kaybetti Olimpik Marsilya takımı. Uefa şampiyonlar Ligi’nde ise net olarak başarısız oldu ve grubu sonunca tamamlayarak Avrupa’ya bu sezon erken veda etti Igor Tudor önderliğindeki Olimpik Marsilya takımı.

Büyük Maçları Kazanamadı

Igor Tudor, bu sezon Olimpik Marsilya ile geçen seneye kıyasla daha fazla puan topladı buna rağmen geçen sezon ligi 2. bitiren takım bu sene ise 3. oldu. Salt bu açıdan bakarak Hırvat teknik adamın başarısız olduğunu söylemek doğru olmaz elbette. Zira bu sene Fransa Ligue 1’de Lens’in muazzam bir performansı vardı. Lens bu sene şampiyon olan Paris Saint Germain‘in sadece 1 puan arkasında kaldı. Tabii Paris Saint Germain’in şampiyon olduktan sonra ciddiyeti bir kenara bıraktığını da unutmamak gerekiyor.

Igor Tudor’un başarısızlığı üzerinden aldığı eleştiriler daha çok büyük maçlardaki performansı üzerinden oldu. Tüm sezona bakıldığında Igor Tudor’un takımı Olimpik Marsilya final niteliğindeki maçların hemen hemen hiçbirinde başarı sağlayamadı. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde evinde oynadığı son maçta eğer İngiliz ekibi Tottenham’ı yense Uefa Şampiyonlar Ligi’nde yoluna devam edecekti. Beraberlik halinde ise Uefa Avrupa Ligi’nde yoluna devam edecek olan Olimpik Marsilya, iki sonucu da alamadı ve Avrupa’ya erken veda etti. Yine ligde oynadığı benzer önemdeki maçlarda da istediği sonuçları alamadı Marsilya. Ligde kalburüstü her takımın iki maçtan birinde puan aldığı Paris Saint Germain ‘e iki maçta yenilen takım 2.lik mücadelesi verdiği Lens’e de yenilince sezon genelinde pek de başarılı bir grafik çizmemiş oldu aslında.