Cengiz Ünder

Kral Burak Yılmaz – Bölüm 2

Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden olan Kral Burak Yılmaz ile ilgili yazımızın ikinci ve son bölümünde Burak’ın Fransa kariyerine odaklanacağız.

Kral Burak Yılmaz Fransa’da

Burak Yılmaz, pek çok oyuncunun futbolu bıraktığı yaşta, 35 yaşında, Fransa’nın Lille takımına transfer olduğunda hiç kimse ondan Lille taraftarın sevgilisi olacağını ummuyordu ama Burak, Fransa’yı adeta fethetti. 2020 21 futbol sezonunun başında Burak Yılmaz, Lille takımı kadrosuna bonservissiz olarak katıldı.

Kral Burak Yılmaz

Fransa Ligue 1 uzun yıllardır Paris Saint Germain‘in dominasyonu ile geçmekte. 2020 21 futbol sezonu başlarken de sezonun en büyük favorisi Paris Saint Germain’di. Kadro genişliği ve kadro değeri en yakın rakibinin neredeyse iki katı kadar olan Paris Saint Germain gibi bir takımın olduğu ligde, diğer takımların şampiyonluğu, onlar kadar Paris Saint Germain’e de bağlı bir durum. Sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade Paris Saint Germain’in ne kadar iyi olmadığı ile de alakalı bir durum Fransa’daki şampiyonluk mücadelesi.

Lille takımı 2020 21 futbol sezonuna çok iyi başladı ve ilk 9 hafta boyunca da mağlup olmadı. Burak Yılmaz, bu 9 haftada 4 gol kaydetti. Ligin 10. haftasında Lille takımı ligdeki ilk mağlubiyetin aldı ve Stade Brestois’e 3 – 2 yenildi. Bu mağlubiyetin önemli yanı Lille takımının 2 golünü de Burak Yılmaz’ın atmış olmasıydı. Bu maç sonrasında Burak Yılmaz gol orucuna girdi ama Lille takımı puanları toplamaya devam etti. Burak da bu süreçte gol atmadı belki ama asistleriyle katkı sundu bu sürece. Sonrasında Burak tekrar gollerini atmaya başladı ve üç maç üst üste gol attı ancak ne yazık ki bu sürecin sonunda sakatlandı Kral Burak Yılmaz ve tam 9 maç kaçırdı ama Lille takımı bu süreçte hiç mağlup olmadı.

Burak Yılmaz Şov Başlıyor

Ligin son düzlüğüne girilirken Kral Burak Yılmaz sahaya ağırlığını koymaya başladı ve yeteneği ile tecrübesini birleştirerek takımına müthiş bir katkı sundu son düzlükte. Ligde oynadığı son 7 maçta 7 gol 1 asist ile oynadı Burak Yılmaz. Ama çok daha önemli bir şey yaptı Kral Burak Yılmaz. Ligin son maçında Lille takımı Angers SCO deplasmanında eğer puan kaybetseydi şampiyon değişecek ve Paris Saint Germain şampiyon olacaktı. Ancak Lille takımı son maçı 2 1 kazanırken gollerden birinin altında yine Kral Burak Yılmaz imzası vardı. İlk yarının uzatma dakikalarında kazanılan penaltıda sorumluluğu aldı Burak Yılmaz ve skoru 2 – 0’a getirdi.

Burak Yılmaz Lille takımının şampiyon olduğu 2020 21 futbol sezonunda ligde 28 maça çıkıp 16 gol ve 5 asistle 21 gole direkt katkı sundu. Bu başarının ardından Fransa’nın Lille kentinde bir sokağa Kral Burak Yılmaz’ın adı verildi.

BÖLÜM 1