Cengiz Ünder

Ligue 1 35. Hafta Başlıyor

Fransa Ligue 1 artık son düzlüğe girdi. Ligue 1 35. hafta maçları bu akşam oynanacak Lens – Reims karşılaşması ile start alıyor. Ligue 1’de milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya ile sıkı bir ikincilik mücadelesine giren Lens, akşamki maç öncesinde net favori olarak görülmekte.

Ligue 1 35. Hafta

Lens Net Favori

Reims takımı 34 maç sonunda 50 puana sahip ve 11. sırada. Ligden düşme gibi bir korkusu yok Reims’in ancak buna karşılık Avrupa kupaları potasının da çok uzağında Reims. Dolayısı ile bugün Lens, Fransa Ligue 1 35. hafta maçında iddiası kalmamış ve aslında fiilen olmasa da muhtemelen zihnen ligi bitirmiş bir takımın karşısına çıkacak. Lens ise matematiksel olarak şampiyonluk iddiasını sürdürüyor. Tabii daha gerçekçi olan hedefi konuşmak gerekirse Lens ile milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in takımı Olimpik Marsilya arasında sadece 1 puan fark var ve artık son 4 haftaya girilirken iki takımın da puan kaybına tahammülü yok.

Olimpik Marsilya takımı ise Ligue 1 35. hafta maçında sahasında Angers takımını konuk edecek. Angers’in küme düştüğü nazara alındığında bu maçta Olimpik Marsilya’nın rahat bir galibiyet alacağı düşünülüyor. Dolayısı ile Lens’in bu akşamki bir hatası Ligue 1 35. hafta sonunda lig 2.sinin değişmesine neden olabilir. Bu sebeple ligin flaş ekibi Lens bu akşam full konsantrasyon ile çıkacaktır maça. Bu hafta hem Olimpik Marsilya’nın hem de Lens’in maçlarını kazanması bekleniyor.

Ligue 1 35. Hafta Şampiyonu Belirleyebilir

Bu sene Fransa Ligue 1’de matematiksel olarak hala şampiyonluk şansı var aslında Lens’in ama tabii Paris Saint Germain‘in varlığı, aradaki puan farkından bile daha büyük bir sorun Lens takımı için. Paris Saint Germain senelerdir güçlü kadrosu ve yanına yaklaşılamaz bütçesi ile Fransa Ligue 1’i domine etmekte. Bu sebeple Fransa’da şampiyon olmanın yolu biraz da Paris Saint Germain’in o sezon formsuz olmasından geçiyor. Şu anda Lens ile lider Paris Saint Germain arasında 6 puan fark var. Bu hafta eğer Lens maçını kaybeder ve Paris Saint Germain de galip gelirse puan farkı 9’a çıkacak ve ikili averajda Lens takımı önde olsa da Fransa Ligue 1’de genel averaja bakıldığından Paris Saint Germain şampiyonluğunu ilan edecek.

İkili averajda Lens takımı, Paris Saint Germain’e üstünlük kurmuş olsa da genel averajda Paris Saint Germain 17 averaj farkına sahip. Ligue 1 35. hafta üzerinden kurguladığımız senaryoda Lens kaybedip Paris Saint Germain kazanacağından bu fark daha da açılacak ve kalan 3 maçta bunun kapanması ortalamalar üzerinden değerlendirildiğinde resmi olarak olmasa da Paris Saint Germain şampiyon olacak. Ama bu hafta için bu ihtimal zor çünkü Lens takımı Reims karşısında sahaya, yukarıda da vurguladığımız üzere, açık favori olarak çıkacak.