Cengiz Ünder

Marsilya Buldozer Gibi

Fransa Ligi’nin 2022 23 futbol sezonunda en gözde ekiplerinden biri olan Marsilya takımı Igor Tudor önderliğinde önüne geleni ezip geçiyor. Igor Tudor ve öğrencileri Angers deplasmanında da 3 puanı iyi futbol ve 3 golle alırken temsilcimiz Cengiz Ünder de maçta son 15 dakikada forma şansı buldu.

Marsilya

Baştan Sona Üstün Oyun ve Rahat Galibiyet

Maça 3 4 2 1 formasyonu şile çıkan Marsilya takımında Cengiz Ünder yedekler arasında yer alırken bu kez D. Payet kendisine ilk 11’de şans buldu. Hücumun diğer isimleri ise L. Suarez ve Gerson oldu. Maçı baştan sona kadar üstün oynayan taraf olan Marsilya takımı 35. dakikada J. Clauss ile 1 0 öne geçti. İlk yarı 1 0 Marsilya üstünlüğü ile kapanırken ikinci yarıda 50. dakikada sahneye Marsilya’nın bu sezonki formda golcüsü L. Suarez çıktı ve skoru 2 0’a getirdi. Bu golden 9 dakika sonra ise bu kez de hücumun diğer ismi Gerson sahneye çıktı ve skoru belirledi.

Temsilcimiz Cengiz Ünder maça 76. dakikada dahil oldu. Cengiz oyuna girerken oyundan çıkan oyuncu ise J. Clauss’tu. Yani Tudor Cengiz’i bu kez çizgide kullandı.

Marsilya Lider Ama…

Bu galibiyet ile Marsilya maç fazlalığı ile liderliği alsa da PSG bugün kendi sahasında Nice’i konuk edecek ve elbette bu maçın mutlak favorisi yine yıldızlar topluluğu PSG. Ve Marsilya aldığı bu galibiyetle 1 puan farkla liderliği ele almış olsa da PSG berabere bile kalsa genel averajı daha iyi olduğu için haftayı yine lider kapatan takım olacak. Zaten gerçekçi olmak gerekirse PSG’nin formda olduğu bir ligde şampiyon olmak biraz mucizevi bir olay. Sizin ne kadar iyi olduğunuz kadar PSG’nin ne kadar iyi olmadığı da çok önem arz ediyor Fransa şampiyonluğunda.

Burak Yılmaz önderliğinde Lille takımı şampiyon olurken PSG o sezon kötü maçlar çıkarmıştı. O sene Lille takımının başında olan Galtier ise şu an PSG’yi çalıştırıyor ve deneyimli Fransız teknik adamın ciddiyeti elden bırakmaya da pek niyeti yok gibi duruyor. O sebeple Igor Tudor ve Marsilya için toplayabildiği kadar puan toplamak ve sene sonunda PSG’nin durumuna bakmak daha gerçekçi bir hedef.

PSG faktörüne rağmen şunu açıkça ifade edebiliriz ki geride kalan 9 haftaya bakıldığında Fransa’da PSG’den başka bir takım bu sene şampiyon olacaksa bu kesinlikle Marsilya olur. Bu konudaki tek soru işareti ise Marsilya’nın büyük maç performansı. Kariyeri boyunca bu sıkıntıyı yaşayan Igor Tudor’un takımını Monaco, Lyon ve PSG maçlarında gördükten sonra yorum yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Şimdiye kadar olan duruma bakarak ise şu rahatça söylenebilir ki Igor Tudor ve Marsilya şu ana kadar Fransa League 1’in tartışmasız yıldızı konumunda.