Cengiz Ünder

Marsilya Zor Günler Yaşıyor

Cengiz Ünder’in eski takımı Olimpik Marsilya bu sezona yeni bir hoca ve yenilenmiş bir kadro ile yine umutlu girmişti. Ancak Cengiz Ünder sonrasında beklentilerin çok uzağında kaldı Fransız kulübü.

Marsilya

Igor Tudor İle Marsilya

Cengiz Ünder, Fransız kulübüne 2021 – 2022 sezonda kiralık olarak katılmıştı. O sezon takımın başında Şilili teknik adam Jorge Sampaoli yer alıyordu. Jorge Sampaoli yönetiminde çok iyi bir performans gösteren Fransız kulübü ligi 2. sırada tamamlamıştı ancak Avrupa’daki performansı pek de tatmin etmemişti Marsilya yönetimini. Sezon sonunda karşılıklı anlaşılarak Şilili teknik adam ile yollar ayrıldı ve 2022 – 2023 sezonunda takımın başına Igor Tudor getirilirken Jorge Sampaoli de İspanyol Sevilla takımının başına geçti.

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Jorge Sampaoli’nin Marsilya’sında harika bir performans ortaya koymuştu sezon boyunca. Kendi bireysel kariyerinin Avrupa’daki en iyi istatistiklerini yakalayan milli oyuncunun bonservisini, İtalyan kulübü Roma’dan satın aldı Marsilya takımı ama Cengiz Ünder’i bir sürpriz bekliyordu.

Igor Tudor, bir sezon önce İtalya Serie A’da Verona ile harikalar yaratırken kanat forvetsiz bir dizilim olan 3 4 2 1’i benimsemişti. Cengiz Ünder ise kariyeri boyunca kanat forvet olarak forma giymişti oynadığı takımlarda. Bir sezon önce de kendi bireysel kariyerinin istatistiksel anlamda en verimli sezonunu 4 3 3’ün sağ kenar forveti olarak yaşamıştı ama Tudor’un sisteminde kanat forvete yer yoktu. Ligin ilk devresinde sıklıkla yedek kalan milli oyuncu, ligin ikinci devresinde ise formayı aldı ve yine iyi bir performans ortaya koyarak Tudor’un da gözüne girmeyi başardı.

Igor Tudor ile ligde 2. sırayı alan Marsilya takımı buna karşılık Avrupa’da başarısız oldu ve sezon sonunda bir kez daha hoca değişikliği yaşandı Fransız takımında. Igor Tudor ile karşılıklı anlaşılıp da yolların ayrılması ile takım İspanyol çalıştırıcı Marcelino’ya emanet edildi. Bu süreçte Cengiz Ünder de Fenerbahçe’den kendisine yapılan cazip teklifi kabul ederek takımdan ayrıldı. Cengiz’in bu kararı almasında teklifin iyi oluşu kadar Marsilya’nın hoca konusunda istikrar yakalayamaması da etkili oldu.

Marcelino Beklentileri Karşılayamıyor

Fransız takımı, İspanyol hocası ile birlikte sezona beklentilerin çok uzağında bir performansla başladı. Tabii bunda bir kez daha değişen formasyonun da büyük etkisi var. İki sezon önce 4 3 3 oynayan takım Igor Tudor ile 3 4 2 1 ile oynamaya başlamıştı. Bu sezon ise İspanyol hoca ile 4 4 2’ye döndü Fransız takımı ve şimdiye kadar buna pek de uyum sağlayamamış gözüküyor hatta o kadar ki son yılların en kötü sezon başlangıcını yaptı Fransız takımı.

Fransız spor basını İspanyol çalıştırıcının Fransa kariyerinin pek de uzun olmayacağı konusunda hemfikir. Hatta kulislerde konuşulan iddialara göre Marsilya takımı Marcelino’yu göndermeye hazırlanıyor.