Cengiz Ünder

Monaco Lens’e Konuk Olacak

Fransa Ligue 1’de bugün ligin hayal kırıklığı yaşayan takımlarından biri olan Monaco, deplasmanda ligde 2.lik mücadelesi veren Lens takımını konuk olacak. Monaco takımının matematiksel olarak 2. olma şansı sürse de bu maç öncesinde hiç kimse Monaco’nun Lens takımını deplasmanda yenebileceğine inanmıyor.

Monaco

Monaco En Büyük 2 lik Adayıydı

Fransa Ligue 1’de en büyük şampiyonluk adayı son bir kaç senedir olduğu gibi bu sene de yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain takımıydı. Son yıllarda Türk futbolseverlerin, o sezon üç Türk futbolcu Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Mehmet Zeki Çelik’in Lille forması giymesi nedeni ile yakından takip ettiği sezonda Lille takımı ligi Paris Saint Germain’in önünde bitirip şampiyon olmayı başarmıştı. Ancak o sezon da lig şampiyonluğunun en büyük adayıydı Paris Saint Germain. Fransa’da uzun süredir alışıldığı üzere kimin şampiyon olacağını diğer takımların ne kadar iyi olduğundan daha çok Paris Saint Germain’in ne kadar kötü olduğu belirliyor, dahası zaten Arap sermayesini arkasına alan bu takımın şampiyon olması da bir şey ifade etmiyor, onların tek amacı Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak.

2022 23 futbol sezonu da son yıllardaki gibi Paris Saint Germain’in şampiyonluk favorisi olarak başladığı bir sezon oldu ve sezon öncesi tahminler daha çok lig 2.sinin kim olacağı üzerineydi. Kadro değeri olarak Paris Saint Germain’den sonraki en yüksek değere sahip takım olan Monaco, 2022 23 futbol sezonu öncesinde ligin en büyük 2.lik adayıydı. Ancak sezon başladığında Monaco beklentileri boşa çıkardı. Monaco’nun üst sıralardaki boşluğunu ise sezon öncesinde kimsenin adını bile anmadığı bir takım doldurdu; Lens.

Lens takımı sezona harika başladı. Paris Siant Germain ve Olimpik Marsilya takımları ilk 9 hafta boyunca yenilgi yüzü görmeden yollarına devam ederlerken Lens de onları arkalarından takip etti. Aslında sezon başında Lens gibi Lorient de üst sıralardaydı ancak o dönem otoriteler iki takımın da buralarda lig sonuna kadar kalamayacağını ve sezon başında tahmin edildiği gibi Monaco’nun, Lille’in üst sıralara geleceğini savunuyordu.

Lens Tepede Kalmayı Başardı

Ligue 1 Dünya Kupası arasına girerken Paris Saint Germain beklenildiği gibi zirvedeydi ve puan farkını da açmıştı; ancak Lorient ve Lens, düşüş sergilememiş zirve mücadelesinde kalmayı başarmıştı. Altlarda kalan takım ise Monaco olmuştı.

Sezonun devamında Lorient düşüşe geçti ama Lens zirve inadını sürdürdü. Paris Saint Germain’in büyük bir düşüş yaşaması ile birlikte Lens‘in adı şampiyonluk için bile anılır oldu. Eğer Paris Saint Germain deplasmanında galip gelebilseydi Lens bugün belki de bambaşka şeyler konuşuluyordu onlar için ama o maçı erkenden 10 kişi kalıp 3 1 kaybettiler. Bugün Monaco karşısında da maçın net favorisi olarak sahaya çıkan Lens, Olimpik Marsilya ile girdiği 2.lik yarışına sonuna kadar devam edecek gibi görünüyor. Monaco ise muhtemelen 4. bitirecek sezonu.