Cengiz Ünder

Paris Saint Germain Şampiyon Gibi

Frasna Ligue 1’de haftanın en önemli maçında Paris Saint Germain, sahasında konuk ettiği Lens’i 3 1 ile geçti ve resmi olarak olmasa da artık şampiyonluğunu ilan etti. Lens’in 19. dakikada 10 kişi kalması ile birlikte Paris Saint Germain için maç daha kolay hale geldi. Yıldızlar topluluğu PSG, maçı ilk yarıda bitirdi adeta ve skoru 3 0 yaptı. Diğer yandan Lens takımı 10 kişi kalmış olsa da ortaya koyduğu performansla alkış aldı. Maçı 3 1 kaybeden Lens, bu sonuçla ligde 2. sırayı da tekrar Olimpik Marsilya takımına kaptırmış oldu.

lens

Paris Saint Germain İlk Yarıda Bitirdi

Paris Saint Germain her ne kadar son zamanlarda çok formsuz olsa da yıldızlarla dolu kadrosu ile bu maça favori çıkmıştı. Belki normal şartlarda da zaten maçı alacaktı ev sahibi takım, ne var ki 19. dakikada Lens takımında Selis Abdul Samet’in kırmızı kart görüp de takımını 10 kişi bırakması ile ev sahibi takımın işi iyice kolaylaşmış oldu. Kylian Mbappe 31. dakikada PSG’yi 1 0 öne geçirdi. Vitinha ile skor 37. dakikada 1 0 oldu ve aslında o anda da maç bitti. Bir diğer yıldız Lionel Messi 40. dakikada sahneye çıktı ve devre arasına ev sahibi takım 3 0 ile girdi. İkinci yarıda konuk ekip Lens’in 60. dakikada penaltıdan bulduğu gol maçın skorunu 3 – 1 olarak tescilledi.

Lens Alkışı Hak Etti

Sezon başında ligin en büyük şampiyonluk adayı Paris Saint Germain’di ki bu Arap sermayesi Paris Saint Germain’i satın aldığından beri böyle zaten. Dolayısıyla Fransa Ligue 1 başlarken çoğu kişini merak ettiği şey şampiyonun kim olacağı değil lig ikincisinin kim olacağı oluyor daha çok. 2022 23 futbol sezonu başlarken de ligde 2. olacak adaylar arasında Olimpik Marsilya, Lyon, Lille, Monaco vardı. Lens’in ise adı bile geçmiyordu 2.lik için. Aslında bununla ilgili olarak da kimseyi eleştiremeyiz. Kadro değeri olarak Fransa’nın ilk 5 takımı arasında yer almıyordu Lens.

Sezon başladığında Paris Saint Germain beklenildiği gibi liderliği aldı ve puan farkını açmaya başladı. Onu takip eden takım da Olimpik Marsilya’ydı. Bu ikilinin ardından ise iki sürpriz takım geliyordu; Lens ve Lorient. Pek çok otorite o dönem Lens ve Lorient‘in üst sıralarda kalıcı olamayacağını düşünüyordu. Nitekim uzun vadede Lorient bir düşüş yaşadı ve Avrupa kupaları potasının da dışında kaldı ama Lens sezona nasıl başladıysa öyle devam etti, yetmedi ligin büyük favorisi Paris Saint Germain’i de kendi sahasında, üstelik de ezici bir oyunla yenmeyi başardı.

Dün akşam her ne kadar Paris Saint Germain karşısında mağlup olmuş olsa da sezon boyu ortaya koyduğu performansla ve dün gece 10 kişi kalmasına rağmen geri adım atmaması ile tüm Fransız futbol kamuoyunun büyük takdirinin kazandı Lens takımı ve sezonun parlayan yıldızı oldu.