Cengiz Ünder

Yeniler Trendyol Süper Lig’e Alışamadı

Trendyol Süper Lig’e 2023 – 2024 sezonunda üç yeni takım geldi alttan. Bu takımlar TFF 1. Lig şampiyonu Samsunspor, ligi 2. sırada tamamlayan Rizespor ve 3. olup play off sonunda lige yükselen Pendikspor takımları oldu. Bugün puan tablosuna bakıldığında Rizespor harici diğer iki takımın küme düşme hattında yer aldığını görüyoruz.

trendyol süper

Yenilerin Trendyol Süper Lig Durumları

Trendyol Süper Lig’in üç yeni takımının mevcut durumuna bir göz atalım;

Rizespor: Rizespor ligi 2. sırada bitirerek direkt olarak Süper Lig’e çıktı. 2021 – 2022 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşen Karadeniz ekibi sadece bir sezon sonra geri dönmüş oldu böylece. Geçen sezona Bülent Korkmaz ile başladı takım. Önce bir başkanlık seçimi oldu ve yeni başkan İbrahim Turgut seçilir seçilmez Bülent Korkmaz ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinden yola devam kararı çıktı. Sezona transferleri geç tamamlayarak başladı Rizespor ve bu da geç form tutmalarına neden oldu ama sonrasında Rizespor’un yükselişini izledi bütün lig. Sezon boyunca Bülent Korkmaz’ın kontrollü futbolu hep eleştiri konusu olsa da sezon sonunda Rizespor TFF 1. Lig’i 2. sırada tamamlayarak Süper Lig’e direkt olarak yükselmeyi başardı.

Süper Lig’e yükselme kutlamaları bittikten sonra sezon hazırlıklarına başlayan Karadeniz ekibinde beklenen oldu ve hoca değişikliğine gidildi. Bülent Korkmaz’ın kontrollü futbolunu istemeyen Rizespor taraftarının bu görüşü çok etkili oldu yapılan değişiklikte. Bülent Korkmaz yerine takımın başına İlhan Palut getirildi. Son yıllarda Türk futbolunun en dikkat çeken teknik adamlarının başına gelen İlhan Hoca ile harika bir sezon başlangıcı yaptı Rizespor ve henüz ligde mağlubiyet almadı.

Pendikspor Ve Samsunspor

Trendyol Süper Lig’e Rizespor ne kadar iyi başladıysa diğer yeni takımlar da bir o kadar kötü başladılar aslında.

Samsunspor: Geride kalan sezonda TFF 1. Lig’de şampiyon oldu Samsunspor takımı. Ligin 2. devresinden itibaren müthiş bir çıkış yakalayan takım liderliği alıp puan farkını da açmaya başladı ve sonunda ciddi bir puan farkı ile çok istediği Süper Lig’i garantiledi.

Geride kalan sezona Bayram Bektaş ile başlayan takım ligin ilk haftalarında istediği skorları alamayınca hemen hoca değişikliğine gitmiş ve Hüseyin Eroğlu’nu takımın başına getirmişti. Hüseyin Hoca ile işleri toparlayan takım Trendyol Süper Lig’e çıkmayı başardı ama Süper Lig’de umduğunu bulamadı. Ligde son sırada yer alan takım en büyük düşme adayı ve hocası ile de yollarını ayırmak üzere.

Pendikspor: Pendikspor’un durumu da Samsunspor’dan pek farklı değil. Geçen sezonu 3. sırada bitiren takım statü gereği direkt olarak play off finaline kalmış ve finalde de Bodrumspor’u 2 – 1 ile geçip gelmişti Trendyol Süper Lig’e. Ligin düşme hattında yer alan ekibin de Samsunspor gibi hoca değişikliği yapması an meselesi. Pendikspor sadece 2 puan toplayabildi ligde.