Cengiz Ünder

Zeki Çelik’in Transferinde Cengiz Ünder Etkisi

Geride kalan sezonda Fransız temsilcisi Marsilya’da sergilediği başarılı performansla birlikte kariyerinin en iyi dönemini geride bırakan Cengiz Ünder, Avrupa’da forma giyen diğer arkadaşlarının yolunu açmaya devam ediyor. 24 yaşındaki başarılı oyuncu son kulübüne kiralık olarak gelmeden önce formasını giydiği Roma’da da oldukça sevilen bir isimdi. Bununla birlikte Roma kadrosuna Zeki Çelik’i katarak bir Türk oyuncuya daha yatırım yaptı. Geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyen başarılı sağ bek transferinde Milli Takımdan arkadaşı Cengiz’in yorumlarının da çok etkili olduğunu açıkladı. 

Referans İsim Cengiz

Geride kalan sezonda Roma’dan satın alma opsiyonuyla birlikte kiralık olarak Marsilya’ya gelen Cengiz Ünder, bu kararından oldukça memnun kaldı ve kariyerinin en iyi sezonunu geride bıraktı.

24 yaşındaki oyuncunun başarılı performansında Roma’da kalmayan huzurunu tekrar bulmasının ve takım arkadaşlarıyla iyi bir uyum yakalamasının etkisi oldukça fazlaydı. Bununla birlikte Avrupa’daki ilk deneyimini İtalyan temsilcisinde yaşayan oyuncu için bu kulübün her zaman farklı bir noktada kalacağını tahmin etmek zor değil.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Roma’ya transferi açıklanan Zeki Çelik’te bu durumu açıklamalarıyla teyit etti. Roma’ya gelmeden önce başarılı oyuncuyla görüştüğünü ve fikir aldığını dile getiren Çelik, Cengiz Ünder’in eski kulübünden övgüyle söz ettiğini ve bu fikirlerin de kendisinin transfer olma konusundaki kararını olumlu anlamda beslediğini aktardı. 

Cengiz’in Roma Performansı

Türkiye’de Altınordu altyapısından yetiştikten sonra büyük takımların da dikkatini çeken Ünder, buradan o dönem Abdullah Avcı tarafından idare edilen Başakşehir’e transfer olmuştu. 

24 yaşındaki başarılı oyuncu İstanbul temsilcisinde sergilediği bir dönemlik performanstan sonra Avrupa kapılarını tamamen araladı ve bu performansıyla birlikte Roma’ya hatrı sayılır bir bonservis ücretiyle transfer oldu.

Roma döneminin ilk yılında yine Marsilya’da olduğu gibi dikkat çeken işler çıkartan yetenekli kanat oyuncusu, sonrasında bir türlü istenilen düzeyde kalamadı. Oyuncunun bu sıkıntılarında sakatlıkların ve ekstra formsuzlukların da etkisi oldukça büyüktü.

Bu süreçte başka kulüplere de kiralanan Cengiz Ünder’in en iyi olmayan deneyimi kuşkusuz eski takım arkadaşı Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’de kiralık olarak forma giydiği dönemdi. 

Bununla birlikte Roma’dan ayrıldıktan sonra Marsilya’da bir kez daha kendini bulan başarılı oyuncunun sergilediği performans onu Fransız temsilcisinin en gözde oyuncularından biri haline getirdi. 

Kariyerinde en çok Roma’da forma giyen 24 yaşındaki oyuncu, 88 kez terlettiği sarı kırmızılı forma altında 17 gol ve 12 asistlik hatrı sayılan bir performans ortaya koydu. Şampiyonlar Ligi’nde 11 kez Roma forması giyen oyuncunun bu ligde sergilediği 4 gol ve 3 asistlik performans onu birçok Avrupa kulübünün radarına sokmaya yeterliydi. 

Başarılı oyuncu İtalya’dan ayrıldı ancak onun açtığı yollarda birçok oyuncu hızla yürümeye devam edecek gibi görünüyor.