Cengiz Ünder

4 4 2 Olimpik Marsilya’da Tek Alternatif

Bu sezon yine hoca değiştirerek son 3 sezonda 3. hocayı takımın başına getiren Olimpik Marsilya takımında sistem 4 4 2 oldu. İspanyol teknik adam Marcelino’yu takımın başına getiren Fransız temsilcisinin zaten 4 4 2’ye dönmesi bekleniyordu zira Marcelino tüm takımlarda bunu oynatmıştı ancak belki Olimpik Marsilya’da istisna yapar diye düşünülüyordu. Ancak İspanyol teknik adam hazırlık maçlarında istediği skorlar gelmemesine rağmen 4 4 2 ısrarından hiç vazgeçmedi ve geçmeyecek gibi de görünüyor.

4 4 2

Üç Sezonda Üç Farklı Formasyon

Olimpik Marsilya son üç sezondur her sezonun başında hoca değiştiriyor ve bununla birlikte de sistem değişiyor takımda. 2021 – 2022 futbol sezonuna Şilili teknik adam Jorge Sampaoli ile başlamıştı ve Şilili çalıştırıcı 4 3 3 oynattı takımını. Bu sistem sırasında öne çıkan isimler de kanat forvetler olmuştu ki hatta bu dönem Roma’dan kiralanan milli oyuncumuz Cengiz Ünder de en verimli Avrupa sezonunu geçirdi Olimpik Marsilya ile.

Sağ kenar forvetin Cengiz Ünder, sol kenar forvetin D. Payet olduğu Olimpik Marsilya takımı sezonu 2. sırada tamamladı ve Uefa Şampiyonlar Ligi biletini aldı ancak ilginç. Ancak ilginç bir kararla 2022 – 2023 sezonuna başlarken hocası Jorge Sampaoli ile karşılıklı anlaşarak yolları ayırdı Olimpik Marsilya ve takımın başında İtalya liginde Verona ile adından çok söz ettiren Igor Tudor getirildi.

Bir dönem ülkemizde Karabükspor ve Galatasaray’ı çalıştırdığı için Türk futbolseverlerce de yakından tanınan Hırvat teknik adam üçlü savunma oynatması ile bilinen bir isim. Marsilya’nın başına gelir gelmez de takımı üçlü savunmaya çevirdi Igor Tudor ve hatta bu süreçte bir öncesi sezon takımın yıldızları olan Cengiz Ünder ve D. Payet forma bulmakta zorlandı. Sonrasında milli oyuncumuz uyum yakalamış ve 3 4 2 1’de de ligin ikinci devresinde ilk 11’in değişmezi olmayı başarmıştı.

Igor Tudor ile ligi 2. sırada tamamlayan Olimpik Marsilya takımı buna rağmen bir öncesi sezona kıyasla daha fazla puan toplamayı başarmıştı. Ancak Uefa Şampiyonlar Ligi’nde kötü bir performans ortaya koyan Olimpik Marsilya grupta sonuncu olarak Avrupa’ya veda etti ve bu sezon başında bir kez daha hoca değişikliğine giden Fransız kulübü takımın başına İspanyol teknik adam Marcelino’yu getirdi.

Marcelino İle 4 4 2

Daha önce İspanya’da çalıştırdığı takımlarda 4 4 2 oynatması ile bilinen Marcelino’nun Olimpik Marsilya’da da bu sistem ile oynaması bekleniyordu aslında. Kamp döneminde takımına 4 4 2 oynatan İspanyol çalıştırıcı buna karşılık takımın performansından memnun değildi. Hazırlık maçlarında sahaya 4 4 2 ile çıkan Olimpik Marsilya hem savunmada hem de hücumda geçen sezona kıyasla oldukça kötü bir görüntü sergilemişti ve hocanın belki farklı sistem deneyebileceği söyleniyordu ama Marcelino senelerdir uygulattığı dizilimden vazgeçemeyeceğini net şekilde gösterdi.