Cengiz Ünder

AC Le Havre Ligue 1’e Geliyor – Bölüm 2

AC Le Havre Ligue 2’nin lideri ve artık herkes onların 2023 24 futbol sezonunda Fransa Ligue 1’de mücadele edeceğinden neredeyse emin. Ancak AC Le Havre’yi bizim yazımız konusu yapan şey sadece önümüzdeki sene Fransa Ligue 1’de yer alacak olması değil. İlk yazıda da değindiğimiz gibi çok ilginç istatistiklere sahip bir takım AC Le Havre.

AC Le Havre

AC Le Havre Tarihi

Le Havre, Fransa’nın Normandiya bölgesinde bulunan bir şehir. 200 bin nüfuslu bu şehrin futbol kulübünün tam adı ise Le Havre Athletic Club (LHAC). Kısaca AC Le Havre diye adlandırılan takım 1872 yılında kurulmuştur ve Fransa’nın en eski futbol kulüplerinden biridir.

AC Le Havre Fransa’nın en üst düzey futbol ligi olan Ligue 1’de oynamıyor dediğimiz gibi ve Ligue 1 özelinde çok da başarılı bir takım değil; ancak, Fransa Ligue 2’de mücadele eden takımın burada şampiyon olmuşluğu var ki bu sene de bir şampiyonluk daha gelecek gibi. Kulüp tarihi boyunca elde edilen en önemli başarı 1959-1960 sezonunda Coupe de France’yı kazanmaları. Ayrıca, 1985-1986 sezonunda Fransa Ligue 2 şampiyonluğu da var AC Le Havre takımının.

Kulüp, yerel olarak “Le Havre AC” veya “HAC” olarak da bilinir. Takımın renkleri kırmızı ve beyazdır ve ev sahibi maçlarını 25.000 kişilik Stade Océane’da oynamaktadır.

Son yıllarda alt yapıya yaptığı yatırımlarla dikkat çeken kulüp, Le Havre futbol okulu ile genç yeteneklerin yetiştirilmesine büyük önem vermektedir. Özellikle Afrika kıtasından birçok yetenekli oyuncu, Le Havre’nin futbol okulu sayesinde keşfedilmiş ve Fransa’ya getirilmiştir.

Gençlerle Şampiyonluğa Koşuyor

Mevcut kadroda 30 yaş ve üzeri sadece 3 futbolcu bulunmaktadır takımda. Aslında sadece bu bile gençlere ne kadar önem verdiklerinin bir kanıtı ve AC Le Havre işte böyle bir takımla Fransa Ligue 2’de şampiyonluğa koşmakta.

Kadrodaki 13 oyuncu ise 22 yaşının altında. Bu genç oyuncular arasında ise üç isim öne çıkıyor. Fas asıllı orta saha oyuncusu Yassine Kechta bu sezon 29 maçta forma giyerken 1 gol atıp 2 de asist yaptı. Takımın en değerli oyuncularından olan ve bu sezon ligde bu kadar az gol yenmesinin baş aktörleri arasında sayılan genç stoper Arauna Sangante ise gelecekte kulübe büyük pazaralar kazandıracak gibi gözüküyor. 21 yaşındaki stoper için şimdiden 10 milyon avro civarında bedeller konuşulmakta. 28 maçta forma giyen 1.90’lık oyuncu bu sezon 3 gol atarken 2 de asist yapmayı başardı.

Bu sezon öne çıkan üçüncü genç oyuncu ise yine Fas asıllı bir orta saha oyuncusu olan Amir Richardson. 24 Ocak 2022 doğumlu oyuncu bu sezon 27 maçta forma giyip 3 gol atarken 4 de asiste imza attı. Amir içinde daha şimdiden 10 milyon avro civarı rakamlar telaffuz edilmekte.