Cengiz Ünder

AC Le Havre Ligue 1’e Geliyor – Bölüm 1

Fransa Ligue 1’de şampiyonluk mücadelesi tüm hızıyla devam ederken alt ligde bir takım harika işler başarıyor ve Ligue 1’e koşuyor, o takım AC Le Havre.

Fransa Ligue 2 de tıpkı Ligue 1 gibi 20 takımdan oluşuyor. Her takım birbirleriyle ikişer, toplamda ise 38 maç yaparak sezonu tamamladığı ligde sezon sonunda ilk üç sırada bitiren takım Fransa’nın en üst ligi olan, Avrupa’nın beş büyük liginden biri olarak kabul edilen Ligue1’e yükselirken, son üç sırada kalan takımlar ise bir alt lig olan Championnat National’a düşüyor. Ligue 2’de şu ana kadar 30 maç geride kaldı ve bu 30 maç sonunda ligin zirvesinde AC Le Havre var.

ac le havre

AC Le Havre Sadece Bir Kez Yenildi

Ligue 2’de 30 hafta sonunda 61 puanla lider olan AC Le Havre bu 30 maçın sadece bir tanesinde mağlup edilebildi. Ligin ikinci haftasında Valenciennes ile karşılaşan takım deplasmanda oynadığı bu maçtan 1 0’lık mağlubiyetle ayrıldı. Le Havre takımına 2022 23 futbol sezonunda ligde ilk ve tek yenilgisini tattıran takım olan Valenciennes ise şu an ligde kalma mücadelesi veriyor ve 16. sırada bulunuyor. Ligde sadece 7 galibiyeti olan takımın toplamda 33 puanı var.

Ligde Le Havre ise 30 maç sonunda 61 puanla ligin lideri ve en yakın rakibinin de 5 puan önünde. Lig üçüncüsü Sochaux ile de arasında 9 puan fark var Le Havre’nin. Artık herkes Le Havre’nin Ligue 1’e kesin olarak çıktığı kanaatini paylaşıyor. Ligde oynadığı 30 maç sonunda 16 galibiyet alıp 13 maçı da berabere bitiren Le Havre takımı toplamda 40 gol attı ki aslında bu oldukça düşül bir sayı, fakat Le Havre’ye bugün Ligue 1’in kapılarını ardında kadar açan şey attığı gol sayısı değil, yediği gol sayısı. AC Le Havre takımı şimdiye kadar kalesinde 30 maç sonunda sadece ama sadece 14 gol gördü.

Golleri Forvetler Atmıyor

15 beraberlik ve yalnızca bir mağlubiyet istatistiği ile Ligue 1’de bile rakipsiz bir takım konumunda olan lider Le Hvare’nin bu başarısında bazı ilginç istatistikler mevcut. 4 3 3 sistemi ile oynayan takımın çok hücumcu bir takım olmasını beklememiz normal ama sahaya yansıyan şey bambaşka Le Havre’de. Takımın en golcü oyuncuları 6’şar golle sap kanat Q. Cornette ve sol kanar N. Aioui. Takımın ön liberosu C. Lekhal de 5 golle atılan 40 gole katkı sundu.

Takımın birinci santraforu olan Jamal’ın gol sayısı ile stoper A. Sangante‘nin gol sayıları da birbirine neredeyse eşit. Santrafor oynayan Jamal’in 4, stoper Sngante’nin ise 3 golü var. Bir başka istatistik de takımın en golcüsü olan iki kanat oyuncusunun 30 haftası geride kalan ligde 22 maça çıkmış olmaları. 30 maçın 27’sinde sahada olan bir diğer forvet Josue Csamir ise sadece 1 gol attı.

BÖLÜM 2