Cengiz Ünder

Monaco Şampiyonlar Ligi’ni İstiyor

Fransa Ligue 1’in sezon başında en büyük ikincilik adaylarından biri olan Monaco takımı bugün ligde 4. sırada ve önündeki takımların puan kaybetmesini beklemekten başka da çaresi yok. Sezona iddialı bir kadro ile giren Monaco buna rağmen kadrosunun hakkını verememiş ve istikrarsız sonuçlarla başlamıştı 2022 23 futbol sezonuna. Buna karşılık Igor Tudor yönetimindeki Olimpik Marsilya, ligin doğal favorisi Paris Saint Germain ile birlikte ilk haftalar boyunca mağlubiyet yüzü görmeden yoluna devam etti ve arkasındaki takımlarla da puan farkını açtı bu ikili.

İlk 9 haftayı yenilgisiz geçen bu iki takımı takip eden takım ise Monaco değil Lens oldu. Lens takımı Fransa’da bu senenin en büyük sürprizine imza atmış durumda ve bu durum hala da devam ediyor. Şu an ligdeki sıralama da tam olarak sezon başında olanların bir yansıması aslında. İlk sırada Parsi Saint Germain var. Onu Olimpik Marsilya ve Lens izlerken Monaco ise dördüncü sırada yer alıyor.

İlk Üç Şampiyonlar Ligi’ne Gidiyor

Fransa Ligue 1 20 takımdan oluşan bir lig ve 38 maç üzerinden oynanıyor. Ligde ilk 2 sırayı alan takım direkt olarak Uefa Şampiyonlar Ligi‘ne giderken 3. sırayı alan takım ise Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynama hakkı elde ediyor. Fransa Ligue 1’de en yakın rakibinin neredeyse 2 katı kadar kadro değerine ve dahası genişliğine sahip olan Paris Saint Germain zaten son yıllarda ligin doğal favorisi olarak kabul ediliyor ve şampiyon olamasa da ikinci olup bu kontenjanın birini zaten kapatıyor. Ön eleme turunu saymazsak direkt katılım hakkı için geriye kalan tek kontenjanın iki adayı vardı sezon başında; Olimpik Marsilya ve Monaco. Hiç kimse ama hiç kimse Lens‘in bu kontenjana aday olabileceğini düşünmüyordu sezon başında.

Monaco aslında 2. 3. sıraya çıkabilecek imkanları elde etti ama rakiplerinin hata yaptığı haftalarda Monaco da ciddi puanlar kaybetti. Sezon sonunda bu puanları ne kadar arar Monaco bilinmez ama bu sene Monaco’yu Uefa Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı elde edememekten daha fazla üzecek bir şey daha var aslında.

Monaco

Monaco Şampiyon Olabilirdi

Yukarıda Paris Saint Germain’in son yıllarda Fransa Ligue 1 ‘i nasıl domine ettiğini anlatmıştık. Bu ligde şampiyon olmak sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade Paris Saint Germain’in ne kadar iyi olmadığı ile daha fazla alakalı bir durum aslında ve Paris Saint Germain, 2022 23 futbol sezonunda başka bir takımın Ligue 1 şampiyonu olabileceği kadar kötü bu sene. Hala düşük bir ihtimal olsa da ve Paris Saint Germain hala ligin favorisi olsa da Olası bir Lens ya da Olimpik Marsilya şampiyonluğu gelirse Monaco’nun yaşayacağı üzüntü bir hayli büyük olacaktır zira PSG bu imkanlara sahip olduğu sürece başka bir takıma şampiyonluk şansı 10 yılda bir kez gelir ve Monaco 10 yıl daha beklemek zorunda kalabilir bu şans için.