Cengiz Ünder

Paris Saint Germain SOS Veriyor

Fransa Ligue 1’de şampiyonluğun en büyük favorisi olan yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain, Dünya Kupası arasından sonra büyük bir düşüş yaşamaya başladı ve sezonun sonlarına gelinmişken Paris Saint Germain hala puan ve maç kaybetmeye devam ediyor.

Paris Saint Germain

Paris Saint Germain İlk Devre Yenilgisizdi

Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası, 2022 senesinde geçmişe kıyasla farklı bir tarihte, kış aylarında oynandı Dünya Kupası. Bunun sebebi de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’ın yaz aylarında futbol oynamaya elverişli bir iklime sahip olmaması nedeni ile Dünya Kupası kış aylarına alındı. Tabii bu durum Avrupa’nın hemen hemen her liginin fikstürünü ve planlamasını etkiledi. Fransa Ligue 1 de takvimini 2022 Katar Dünya Kupası’na göre düzenleyen liglerden biriydi. 20 takımlı lig devre arası için 19. haftanın sonunu beklemedi ve tıpkı Spor Toto Süper lig gibi Dünya Kupası başlangıç tarihini devre arası olarak kabul etti.

Paris Saint Germain, son yıllarda hep olduğu gibi 2022 23 futbol sezonuna da en büyük şampiyonluk adayı olarak girdi. Sezona da buna uygun başladı yıldızlar topluluğu takım. İlk 9 haftanın sonunda ligde mağlubiyeti olmayan iki takım vardı. Bunlardan biri Cengiz Ünder’i formasını giydiği, bu sezon Igor Tudor ile büyük övgüler alan Olimpik Marsilya, diğer takım ise elbette ki Paris Saint Germain’di. 10. haftada Olimpik Marsilya takımı da yenildi ve Paris Saint Germain ligin zirvesinde yenilgisiz tek takım olarak kaldı. Ligin ilk devresini de ciddi bir puan farkı ile lider bitirerek Dünya Kupası arasına girdi PSG takımı. Ve o dönem herkes Nisan sonunda Paris Saint Germain’in şampiyonluğunu ilan edip tamamen UEFA Şampiyonlar Ligi‘ne odaklanacağını düşünüyordu.

Christophe Galtier İle Devam Etmek Zor

Dünya Kupası oyuncular bazında PSG için gayet iyi bir turnuvaydı. Bir oyuncusu Dünya Kupası gol kralı olurken Lionel Messi liderliğindeki Arjantin de Dünya Kupası şampiyonu olmuştu. Bunun PSG takımına olumlu yansıyacağı ve PSG’nin bu sene UEFA Şampiyonlar ligi için her zamankinden daha iddialı olacağını öngörülüyordu. Ligin ikinci devresinin başlaması ile birlikte ise bütün bu öngörüler amiyane tabirle boşa düştü.

Dünya Kupası öncesinde mağlubiyeti olmayan PSG üst üste mağlubiyetler alırken Uefa Şampiyonlar Ligi’ne de veda etti. İki maç sonunda Bayern Münih’e elenen takımın elinde sadece lig kaldı şu anda, ancak performansı o kadar sallantı ki o konuda da başarıya ulaşıp ulaşamayacağı artık tartışılır oldu. Lens ve Olimpik Marsilya’nın 2 maçta kapanabilecek puan farkı ile takip ettiği Paris Saint Germain toparlanamazsa şampiyonluğu da elinden kaçırabilir. Fransa’da artık herkesin Paris Saint Germain konusunda emin olduğu bir durum var ama; şampiyon bile olunsa önümüzdeki sene Christophe Galtier takımın başında kalamayacak.