Cengiz Ünder

Adi Hütter Monaco’nun Başında

Fransa Ligue 1 takımlarından Monaco, yeni sezon için Avusturyalı teknik adam Adi Hütter ile anlaşma sağladı. 53 yaşındaki tecrübeli teknik adam Fransız kulübü ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. Monaco geride bıraktığımız sezonda bir buçuk yıldız başında olan Belçikalı teknik adam Philippe Clement ile yollarını ayırmıştı.

Monaco Hayal Kırıklığı Yarattı

Fransa Ligue 1, Arap sermayesi Paris Saint Germain kulübünün satın aldığından beri bu kulübün sürklase ettiği bir lig durumunda. Sezon başında şampiyonluğun favorisi her zaman Paris Saint Germain olarak gösteriliyor ki bu da normal çünkü rakipleri ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir bütçeye sahip ve bunun sonucu olarak da elbette muazzam bir kadro kalitesi ve genişliği ile sezona giriyor Paris Saint Germain.

Böylesine bir takımın olduğu Ligue 1’de diğer takımların şampiyonluk ihtimali kendi performansları kadar Paris Saint Germain’in ne yapacağına da bağlı oluyor. Eğer Paris Saint Germain yeteri kadar iyiyse zaten şampiyon oluyor. Paris Saint Germain yeteri kadar iyi olmadığında da diğer takımların ortaya ekstra bir şeyler koymaları gerekiyor şampiyon olabilmeleri için. Geride kalan ve Paris Saint Germain’in şampiyon tamamladığı sezonda Monaco şampiyon adaylarından biri olarak gösteriliyordu sezon başında.

Paris Saint Germain sonrasında en yüksek bütçe Monaco takımına aitti FGransa Ligue 1’de ancak sezon sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadı kırmızı beyazlı ekip. Sezon boyunca hiçbir zaman istikrarlı olamadı Monaco. Yükselişe geçti denilen anların hemen hemen hepsinde hiç beklenmedik puan kayıplarına imza attı ve daha da kötüsü bu sene Paris Saint Germain, diğer takımlara şampiyonluk şansı tanıyacak kadar da kötüydü aslında. Ancak Monaco için hayal kırıklığının nedeni şampiyon olunamaması değildi, bu nihayetinde anlaşılabilir bir durum. Monaco, ligi 6. sırada tamamladı ve Avrupa kupaları potasının dışında kaldı. Bu sonucun ardından da beklenen oldu ve 2021 – 2022 sezonunun devre arasında takımın başına geçen Belçikalı çalıştırıcı Philippe Clement ile Monaco‘nun yolları ayrıldı. Belçikalı teknik adamdan boşalan koltuğu ise Adi Hütter ile doldurdu Monaco takımı.

Adi Hütter

Adi Hütter kimdir?

11 Şubat 1970 tarihinde doğan Adi Hütter, futbol kariyerini Eintracht Frankfurt ve VfB Stuttgart gibi kulüplerde orta saha oyuncusu olarak sürdürdü. Adi Hütter, 2005 yılında Almanya’nın alt lig takımlarından birisi olan SC Rheindorf Altach’ın teknik direktörü olarak hocalık kariyerine başladı. Kariyerindeki önemli başarılarından birisini 2014-2015 sezonunda yaşadı ve FC Red Bull Salzburg’u Avusturya Bundesliga şampiyonluğuna taşıdı.

2015 yılında Hütter, İsviçre’nin BSC Young Boys takımının başına geçti ve buradaki performansı ile de dikkatleri üzerine çekti, oynattığı aykırı oyunla takdir topladı. Young Boys’u 32 yıl sonra tekrar İsviçre Süper Lig şampiyonluğuna ulaştırdı bu hücum futbolu ve aynı zamanda takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruplara da taşıdı Ad Hütter.

Monaco ile 2 yıllık anlaşan hocadan takımı ligde en kötü ihtimalle ilk 3’e sokması isteniyor.