Cengiz Ünder

Inter Miami Lionel Messi’ye Kavuştu

Amerika Futbol Ligi takımlarından Inter Miami, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi’yi kadrosuna kattı. 36 yalındaki yıldız oyuncunun Fransız kulübü Paris Saint Germain ile sözleşmesi sona erdiği için MLS takımı Inter Miami bu transferde bonservis bedeli ödemedi. Lionel Messi’nin Amerikan kulübü ile kaç yıllık bir sözleşmeye imza attığı ise henüz basınla paylaşılmadı.

Lionel Messi: ”Her şeyi kazandım.”

Lionel Messi yakın zaman önce ”Futbolda her şeyi başardım. Geride hiçbir şey kalmadı.” açıklamasını yapmış ve bu açıklama bir veda gibi yorumlanmıştı. Arap sermayesine geçtiğinden beri Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için her şeyi yapan ancak bu amacına ulaşamayan Paris Saint Germain kulübü Arjantinli star Lionel Messi‘yi de kadrosuna katarak ileri üçlüsünü Kylian Mbappe, Neymar ve Lionel Messi ile kurmuştu. Kağıt üzerinde durdurulamaz gibi görünen bu muazzam hücum hattına rağmen amacına ulaşamadı Fransız kulübü Paris Saint Germain ve Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başaramadı.

Sezon sonu itibarı ile sözleşmesi biten Lionel Messi, Uefa Şampiyonlar Ligi’ne ulaşılamayan bu sezonda takımın lig şampiyonluğuna büyük katkı sunmuştu. 2022 Katar Dünya Kupası’nı da kazanarak kariyerinin belki de tek eksiğini de tamamlayan Arjantinli star için bu başarının ardından tüm zamanların en iyi futbolcusu tanımları da yapılmaya başlanmıştı. Dünya Kupası’nın ardından Uefa Şampiyonlar Ligi’ne odaklanan Messi, Paris Saint Germain’in bireysel olarak üst düzey isimlerden oluşuyor olsa da takım olamama problemi sebebi ile Avrupa’nın kulüpler bazındaki bu bir numaralı kupasını Paris Saint Germain forması ile kazanmayı başaramadı.

Uefa Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcü ikinci ismi olan (140 gol ile Christina Ronalo lider, Messi 129 gole sahip) Lionel Messi ayrıca kariyerinde bu kupayı 4 kez havaya kaldırmayı başardı. Ayrıca dünyanın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d’Or ödülünü de tam 7 kez kazanan Lionel Messi, kariyerinin son döneminde formasını giydiği Fransız kulübü ile de 2 lig şampiyonluğu elde etti.

Inter Miami

Inter Miami Transfer Yarışının Galibi

Arjantinli starın Fransız kulübünden ayrılacağı kesinleşince pek çok talibi çıkmıştı aslında. Özellikle de Arap Yarımadası’ndan Lionel Messi’ye astronomik teklifler gelmişti. Arap dünyasından gelen teklifler haricinde oyuncunun eski kulübü Barcelona da oyuncuya kapılarının açık olduğunu söylemişti. Inter Miami ile Lionel Messi isimleri ise sezon ortasından beri yan yana yazılıyordu zaten basında. Inter Miami ile Arjantinli yıldızın arasındaki anlaşmanın detaylarına henüz ulaşılamadı ancak elbette ki Amerikalı kulübün teklifinin Arap dünyasından gelen tekliflerin çok altında olduğunu tahmin etmek zor değil. Lionel Messi’nin bu transferde ailesinin de fikrini çok önemsediği ve onların Amerika’da yaşamak istemesi sebebi ile Inter Miami ile anlaştığı biliniyor. Kariyerini Amerika’da sonlandırması bekleniyor Arjantinli dünya yıldızının.