Cengiz Ünder

Galatasaray, PSG’yi Markaja Aldı

Transfer çalışmalarına devam eden Galatasaray takımı, bu sezon yeni bir yapılanmaya giden ve pek çok yıldızı ile yollarını ayıracak olan PSG’yi yakın markaja aldı. Fransa Ligue 1’i şampiyon olarak tamamlayan PSG buna rağmen 2022 – 2023 futbol sezonunda oldukça başarısızdı ve bu başarısızlık sonrasında da radikal kararlar alındı Fransız kulübünde.

Galatasaray

Lionel Messi De Ayrıldı

Ligue 1’i Şampiyon tamamlayan bir takım için başarısız demek garip görünebilir başta ama PSG takımı Ligue 1’in doğal favorisi olan bir takım zaten. En yakın rakibinin üç katına yakın bir bütçeye ve çok geniş bir kadroya sahip olan PSG için lig şampiyonluğu asıl hedef değil, o zaten bu büyük bütçenin doğal bir sonucu bir bakıma. PSG takımı için asıl büyük hedef UEFA Şampiyonlar Ligi ve orada da gerçekten çok başarısız oldu Fransız kulübü. Kupayı hedefledikleri bir sezonda son 16 turundan öteye gitmeyi başaramadı Fransız takımı.

Uefa Şampiyonlar Ligi’nde gelen bu başarısızlığın ardından hocası C. Galtier ile de yola devam etmedi yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain ancak PSG’de tek ayrılan teknik direktör değildi. Dünyaca ünlü yıldız futbolcu Lionel Messi de Amerikan ligi takımlarından Inter Miami ile anlaşmaya vardı gelecek sezon için.

Galatasaray takımı da Fransız kulübü ile sıkı bir temas halinde. Geçen sezonu Süper lig şampiyonu olarak tamamlayan Galatasaray’da şampiyonluk yolunda en önemli pay sahiplerinden biri de hiç kuşkusuz Arjantinli star Mauro Icardi’ydi. Ne var ki Fransız kulübü PSG Icardi’yi kadroda düşünmüyor. Galatasaray da taraftarın sevgilisi olan Mauro Icardi’nin bonservisi için Fransız kulübü PSG ile görüşmelerini sürdürüyor. Ancak sarı kırmızılı kulübün PSG kadrosunda ilgilendiği tek isim Mauro Icardi değil. Takımın bir diğer Arjantinli oyuncusu olan Paredes için de sarı kırmızılı takımın ciddi bir ilgisi olduğunu biliniyor hatta bazı kaynaklar Galatasaray’ın Arjantinli orta saha oyuncusu ile kesin olarak anlaşmaya vardığını bile iddia etmekte.

Galatasaray Başka İsimlere de Bakıyor

PSG bu sezonki hayal kırıklığının ardından gelecek sezon için strateji değişikliğine gitti ve bireysel özellikleri üst düzey oyuncular yerine takım oyununu ön plana alarak transfer politikasını buna göre şekillendirdi. Bu anlamda kadroda köklü bir revizyona gidecek olan Fransız kulübünde gidecekler kadar gelecek oyuncular da önem arz ediyor. Oldukça geniş bir kadroya sahip olan PSG, yeni transferler sonrasında daha pek çok isimle yollarını ayırabilir. Mauro Icardi ve Paredes transfer görüşmeleri sebebi ile PSG ile hayli sıcak ilişkilere sahip olan Galatasaray kulübü ise bu süreçte Renato Sanchez’in de durumunu gözlemliyor. PSG’nin olası bir ayrılık kararı alması halinde Renato Sanchez için de nabız yoklayan Galatasaraylı idarecilerin hedefinde kadroda düşünülmeyecek başka isimlerin de olabileceği ifade ediliyor. Galatasaray bu anlamda PSG‘yi tamamen markaja almış durumda.