Cengiz Ünder

Real Madrid Arda’yı Aldı

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük futbol takımlarından biri olan Real Madrid, Türk futbolunun geleceği Arda Güler’i kadrosuna kattı. Hem yerel hem de dış basında çok ses getiren bu transfer için İspanyol kulübü, Fenerbahçe’ye tam 20 milyon avro bonservis bedelini tek seferde ödeyecek. Bu bedel haricinde İspanyol kulübü ayrıca 10 milyon avro daha ödeyebilir zira sözleşmede bazı bonus maddeleri de var. Bu bonus maddelerinin detaylarının ne olduğu ile ilgili şimdilik bir açıklama yapılmazken yine Arda Güler’in İspanyol devinden ne kadar ücret alacağı da açıklanmadı.

Real Madrid

Barcelona da İstiyordu

Genç yıldızı isteyen tek kulüp Real Madrid değildi. İtalya’dan Napoli, İngiltere’den Newcastle United, Hollanda’dan Ajax ve İspanya’dan da Barcelona oyuncu ile ciddi şekilde ilgilenen diğer kulüplerdi. Bu takımların haricinde daha pek çok kulüp gelecekte futbolda damga vurabilecek isimler arasında gösterilen Arda Güler için takipteydi ama bu takımlar oyuncunun menajerine resmi tekliflerini sunmuşlardı.

Arda Güler ile Fenerbahçe arasındaki anlaşmada bir çıkış maddesi vardı ve zaten daha bu transfer teklifleri olmadan da çok tartışılan bir konu olmuştu. 2022 2023 sezonu başında Arda Güler’in mevcut sezonda belirli bir dakikanın altında süre alması halinde 5 milyon avro bedelle serbest kalacağına dair bir maddenin oyuncunun sözleşmesinde yer aldığı sık konuşulan bir dedikoduydu. Sezon devam ederken Arda Güler de Jorge Jesus tarafından fiziğinin yetersiz olması gerekçe gösterilerek pek oynatılmıyordu. Çıkış maddesi tam da bu dönemlerde tekrar yüksek sesle tartışılmaya başlanmıştı ki Arda Güler Fenerbahçe ile olan sözleşmesini uzattı.

Yapılan yeni sözleşmede de bir çıkış maddesi vardı ancak bu kez hem çıkış maddesinin miktarı yükseltilmiş hem de dakika sınırı bertaraf edilmişti. Arda Güler’in Türkiye A Milli Futbol Takımı kadrosuna seçilip orada da iyi maçlar oynamasının ardından ise bu çıkış maddesinin de etkisi ile oyuncuya resmi teklifler gelmeye başladı. Bu noktada Arda Güler bir vefa örneği sergiledi ve çıkış maddesi olsa da kulübü Fenerbahçe’yi memnun edecek bir teklif gelmeden ayrılmayacağını söyledi. Diğer yandan genç oyuncu kulübüne de ayrılmak istediğini ve karşılıklı iyi niyetle iki tarafından da bundan kazançlı çıkmasını arzu ettiğini belirtti.

Arda’nın Tercihi Real Madrid

Fenerbahçe‘ye gelen resmi teklifler Arda ve menajerinin talepleri doğrultusunda çıkış maddesinin üzerindeydi. Aslında hem Barcelona hem Real Madrid hem de Ajax, edinilen bilgilere göre genç oyuncu için 20 milyon avro ödemeyi göze almışlardı ve bu durumda da Arda’nın tercihi asıl belirleyici faktör olacaktı. Arda Güler tercihinin İspanyol devi Real Madrid’den yana kullandı. Yeni kulübü ile 6 yıllık bir anlaşmaya imza attı genç oyuncu. İspanya’ya ailesi ile birlikte giden genç yıldız imza töreninin ardından Real Madrid ile yeni sezon hazırlıklarına başlayacak.