Cengiz Ünder

Alexis Sanchez Marsilya’nın En Golcüsü Oldu

2022 2023 futbol sezonunu Ligu 1’de PSG ve Lens’in arkasından üçüncü sırada tamamlayan Olimpik Marsilya’da en golcü isim Alxis Sanchez oldu. Şilili yıldız oyuncu Olimpik Marsilya takımına bu sezon transfer olmuş ve hatta bonservisi elinde olan oyuncunun adı Galatasaray ile de anılmıştı.

Alexis Sanchez

Igor Tudor Onu Forvet Oynattı

Şilili yıldız Alexis Sanchez, Olimpik Marsilya takımına bu sezonun başında katıldı. İlginç bir şekilde geçen sezon takımı çalıştıran Şilili teknik adam Jorge Sampaoli bu sene Alexis Sanchez gelmeden önce takımdan ayrılmıştı. Jorge Sampaoli, Şilili yıldızın milli takımda hocalığını yapmış bir isimdi ve söylentilere göre geçen sezonun ortalarında Alexis Sanchez’i Olimpik Marsilya’ya katılması konusunda telkinlerde bulunmuştur. Şilili yıldız 2021 – 2022 sezonunda Inter forması giyiyordu ve oyuncunun Inter ile kontratı 2022’nin yaz ayında sona eriyordu.

Geçen sezon Ligue 1’i 2. sırada tamamlayan Olimpik Marsilya için başarısızdı demek gerçekten de zor. Buna rağmen sezon başında hoca değişikliğine gitti takım ve Jorge Sampaoli yerine takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Şilili teknik direktör ise İspanyol Sevilla kulübüne geçti. Sezon başında Alexis Sanchez için Sevilla kulübünün de adı geçmişti ki keza ülkemiz takımlarından Galatasaray da bu sezonun başında oyuncu ile ciddi şekilde ilgilendi fakat oyuncunun tercihi Olimpik Marsilya oldu ve Alexis Sanchez 1 yıllığına Fransız takımın kadrosuna katıldı.

Alexis Sanchez kariyeri boyunca genelde kanat forvet olarak oynamış bir isimdi ama bu sezon Olimpik Marsilya’yı çalıştıran Igor Tudor’un sisteminde kanat forvetlere yer yoktu ki sezon başında bunun sıkıntısını Olimpik Marsilya kadrosundaki tüm kanat forvetler yaşadı. Hatta onlardan birisi de milli oyuncumuz Cengiz Ünder olmuştu. Olimpik Marsilya kadrosunda yer alan kanat forvetler arasında mevcut formasyona en kolay uyum sağlayan isim Alexis Sanchez oldu desek yeridir. Igor Tudor’un 3 4 2 1 formasyonunda zaman zaman forvet arkası zaman zaman ise direkt forvet olarak sahaya çıktı Şilili yıldız oyuncu ve ilerlemiş yaşına rağmen harika bir sezonu geride bıraktı kendisi adına.

Alexis Sanchez Seneler Sonra Çift Hanelerde

Bu sezon Olimpik Marsilya forması ile Fransa Ligue 1’de 14, Fransa Kupası’nda 2, Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de yine 2 gol atmıştı Şilili golcü oyuncu. Bu sezon ligde 14 gol atarak kariyerinde seneler sonra bir lig maratonunda çift haneli gol sayısına ulaşmış oldu Şilili oyuncu. En son 2016 – 2017 sezonunda Arsenal forması ile İngiltere Premier Lig’de 24 gol atma başarısı göstermişti Alexis Sanchez. Arsenal sonrasında İngiltere’de Manchester United, İtalya’da ise Inter formaları giyen oyuncu bu takımların hiçbirisinde çift haneli gol sayılarına ulaşamazken kendisine kağıt üzerinde pek de uymaz gibi görünen bir sistemde 14 gol atmayı başardı.