Cengiz Ünder

Lionel Messi PSG’den Ayrılıyor

Fransa Ligue 1’de Paris Saint Germain forması giyen ve dünyanın en iyi futbolcusu kabul edilen Lionel Messi, yeni sezonda Fransa Ligue 1’de oynamayacak. Arjantinli yıldız için Arap yarımadası dedikoduları ortaya çıksa da bunlar düşük ihtimaller hatta sadece söylentiler olarak yorumlanıyor. Arjantinli süper solağın yeni durağı büyük ihtimalle Amerika ya da eski takımı Barcelona olacak.

Lionel Messi Fransa’da Mutlu Olamadı

Arjantinli yıldız Lionel Messi altyapısında yetiştiği Barcelona takımı ile muazzam başarılar elde etti, kupalar ve sayısız bireysel ödül kazandı. Barcelona’da oynadığı dönemde de gelmiş geçmiş en büyük futbolculardan biri olarak kabul edilen Lionel Messi bir futbolcunun kazanabileceği hemen hemen her şeyi kazanmıştı. Hemen hemen diyoruz çünkü pek çok futbol otoritesine göre tüm zamanların en iyi futbolcusu olan Diego A. Maradona ile Messi’yi kıyaslayanlar Dünya Kupası sahibi olmadığı için Messi’yi her zaman bir adım geride görüyorlardı.

Kulüp kariyerinde kazanılabilecek her şeyi kazanan Lionel Messi, ülkesinin kendisinden beklentilerini karşılayabilme baskısı sebebi ile Barcelona’da gösterdiği performansı bir türlü tam olarak milli takıma yansıtamıyordu. Tabii Lionel Messi’nin Arjantin milli takım tarihinin gelmiş geçmiş en çok gol atan, ülkesi adına en çok forma giyen ve ülkesi adına en çok asist yapan oyuncu olduğunu da bu noktada hatırlatmak gerekiyor. Arjantinli süper yıldız, Maradona ile kıyas kabul etmeyecek kadar istikrarlıydı ayrıca. Yine de Dünya Kupası eksikliği her zaman önüne çıkarıldı Messi’nin.

Lionel Messi, takımı Barcelona’nın yaşadığı ekonomik kriz sonrası ücretinin karşılanamayacak olması sebebi ile Barcelona’dan ayrılmak zorunda kaldı ve Fransız devi Paris Saint Germain’e geçti. Paris Saint Germain, çok istediği Uefa Şampiyonlar Ligi’ne bir türlü ulaşamıyordu ve Lionel Messi ile bu kupaya ulaşmayı hedefliyorlardı, ancak takımın hücum bölgesinde Brezilyalı star Neymar ve Fransa’nın son yıllardaki en büyük yıldızı, altın çocuk Kylian Mbappe vardı.

Paris Saint Germain kabul etmese de takım içindeki ego savaşları her zaman basının ilk konusu oldu ve Lionel Messi’li Paris Saint Germain çok istediği Uefa Şampiyonlar Ligi Kupası’na ulaşmayı başaramadı: Lionel Messi de hiçbir zaman Barcelona’daki kadar mutlu olamadı Paris Saint Germain takımında.

Lionel Messi

Dünya Kupası’nı da Kazandı

Lionel Messi, Fransa’da kulüp kariyeri açısından belki istediğini bulamadı ama kariyerinde eksik olan tek parçayı da burada tamamladı ve 2022 Katar Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı. Finalde takım arkadaşının formasını giydiği Fransa’yı mağlup eden Lionel Messi ve Arjantin milli takımı Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Turnuvanın gol krallığını ise kupayı finalde Messili Arjantin’e kaybeden Fransa’nın genç yıldızı ve Lionel Messi’nin de Paris Saint Germain’den takım arkadaşı olan Kylian Mbappe oldu.

Kariyerinde eksik hiçbir şey kalmayan Lionel Messi de kariyerini artık Avrupa’da değil Amerika’da sonlandırmak istediğini yakın çevresine bildirdi.