Cengiz Ünder

PSG Büyük Maçlarda Kayıp

Fransa Ligue 1’in en önemli şampiyonluk adayı olan PSG, 2022 23 futbol sezonunun ilk devresini yenilgisizi olarak zirvede tamamlamıştı. Ligin yeniden başlaması ile birlikte üst üste mağlubiyetler alan Paris Saint Germain takımı için Dünya Kupası yaramadı yorumları yapılıyor. Ligeu 1’de üst sıralarda yer alan takımların deplasmanlarında adeta dağılan yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain, UEFA Şampiyonar Ligi’nde kötü bir sonuç alırsa sürpriz şekilde hoca değişikliğine bile gidebilir.

PSG

PSG İçin Hedef UEFA Şampiyonlar Ligi

Fransa Ligue 1 başlarken yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain ligin doğal favorisidir ve sıklıkla ligde ikincinin kim olacağı yönünde tahminler yapılır. 2022 23 futbol sezonunda da bu yorumları haklı çıkaracak bir başlangıç yapmıştı Christophe Galtier önderliğindeki PSG takımı. Türk futbolseverlerin hatırlayacağı üzere Christophe Galtier, Burak Yılmaz’ın da forma giydiği Lille ile yine o dönemde de şimdiki gibi yıldızlarla dolu bir kadroya sahip olan PSG takımının önünde şampiyonluğa uzanmıştı. Bu başarı Christophe Galtier’a Paris Saint Germain’in kapılarını açmıştı.

Gayet iyi bir sezon geçiriyordu aslında Paris Saint Germain 2022 23 futbol sezonunda. Onları biraz Dünya Kupası bozdu diyebiliriz. Bu sene Dünya Kupası’nın Katar’da olması sebebiyle Dünya Kupası her zamankinin aksine kış aylarında yapıldı. Bu da liglerin takviminin Dünya Kupası’na göre düzenlenmesine neden oldu. Bu değişiklikler sonucunda da Fransa Ligue 1, normalden daha önce devre arasına girdi. Paris Saint Germain takımı devre arasına girildiğinde namağluptu ve lig ikinciliği için de Lens, Olimpik Marsilya ve Monaco takımları mücadele vermekteydi.

Dünya Kupası sonrasında herkes Paris Saint Germain’in ligin ikinci devresinde de benzer performansını devam ettireceğini ve nisan ayında Ligue 1’i bitireceğini öngörüyordu. Aslında PSG de bunu arzu ediyordu çünkü onların senelerden beri asıl hedefi UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak. Ligi nisan ayında bitirip konsantrasyonu tamamen Avrupa’nın bu en büyük kupasına yönlendirmeyi amaçlıyordu PSG. Ama ligin ikinci devresi hiç de PSG’nin istediği gibi başlamadı.

Lens, Rennes, Monaco Deplasmanları

Dünya Kupası’nın ardından PSG kadrosuna Lionel Messi Dünya Kupası şampiyonu olarak, Kylian Mbappe ise Dünya Kupası gol kralı olarak döndüler. Ne var ki PSG, bıraktığı gibi lige dönemedi. Ligde ilk devre boyunca mağlup olmayan Paris Saint Germain, ligin ikinci devresinde Lens, Rennes ve Monaco deplasmanlarının üçünde de sahadan boynu bükük ayrıldı.

Bu noktada Paris Saint Germain takımının şansı arkasındaki rakiplerin de bir galibiyet serisi elde edememesi oldu. Ligin ilk devresinin ikinci sıradan bitiren Lens, şu an dördüncü sıraya gerilemiş durumda mesela. Ligde PSG’yi son yenen takım olan Monaco ise bu galibiyeti de içinde barındıran çıkış serisi ile birlikte üçüncü sıraya yerleşti. Ligin ikincilik koltuğunda ise Cengiz Ünder’in forma giydiği Marsilya oturuyor ve lider PSG ile arasında 5 puan fark mevcut.