Cengiz Ünder

Igor Tudor ve Cengiz Ünder

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder kendisi adına değişik bir sezon yaşıyor. Igor Tudor ve Cengiz Ünder arasındaki ilişki sezon boyunca oldukça dalgalı bir şekilde ilerledi ve ilerlemeye de devam ediyor.

Igor Tudor ve Cengiz Ünder Bu Bir Araya Geldiler

Cengiz Ünder, 2021 22 futbol sezonunda katıldığı Olimpik Marsilya takımı ile kendi bireysel kariyeri adına harika bir sezon yaşadı aslında. Ancak 2022 23 futbol sezonunun başında Olimpik Marsilya takımı hoca değişikliğine gitti. Şilili teknik adam J. Sampaoli ile yollarını ayıran takım Hırvat teknik adam ıgor Tudor’u takımın başına getirdi. Igor Tudor ülkemizde Karagümrük ve Galatasaray takımlarını çalıştırmış bir isimdi ancak Cengiz Ünder ve Igor Tudor ilk kez Olimpik Marsilya forması altında bir araya geldiler.

Igor Tudor ve Cengiz Ünder

Jorge Sampaoli döneminde Olimpik Marsilya takımı klasik 4 3 3 oynuyordu ve bu formasyonda Cengiz Ünder de ileri üçlünün kenar forvetiydi. Sağ çizgide oynayan Cengiz Ünder özellikle içeri kat ederek ciddi bir şut tehdidi oluşturuyordu ve bu şekilde goller de bulmuştu. Igor Tudor takımın başına geldiğinde Cengiz Ünder için ufak bir sorun doğru. Igor Tudor üçlü savunma oynatan bir hocaydı ama Cengiz’i ilgilendiren kısım bu değildi. Üçlü savunmanın bir yansıması olarak Hırvat teknik adam kanatları tamamen beklere bırakıyor ve kanat forvet kullanmadan hücum ediyordu. Bu da Cengiz Ünder’in ya oyun yapısını değiştirmesi ya da yedek kalması demekti.

Igor Tudor ve Cengiz Ünder başlarda iyi anlaşıyordu aslında. Igor Tudor 3 4 2 1 formasyonunda Cengiz Ünder’i forvet arkasındaki iki oyuncudan biri olarak kullandı. Fakat milli oyuncumuz bu yeni oyun görevine uyum sağlayamadı ve iki hafta sonra da formasını kaybederek yedeğe düştü. Devam eden haftalarda Cengiz Ünder yine yedek başladığı bir maçta ikinci devrenin ortalarında oyuna girdi. Bu maç Igor Tudor ve Cengiz Ünder için bir kırılma anı oldu zira Igor Tudor, Cengiz Ünder’i oyuna aldıktan 18 dakika sonra oyundan çıkardı. Tabii bu sırada Olimpik Marsilya’nın sahada bir kişi eksik olduğu ve eksik olmasına rağmen bir gol bulduğunu da unutmamak gerekiyor.

İkinci Devrede Igor Tudor’un Gözdesi

Cengiz Ünder’in takımdan ayrılması bile gündemdeydi ama ne olduysa Dünya Kupası arasında oldu. Igor Tudor, yönetime verdiği raporda ayrılmak isteyen ayrılabilir ama Cengiz Ünder gitmek istemiyorsa satılmasın şeklinde rapor verdi.

Dünya Kupası arasında Igor Tudor ve Cengiz Ünder iletişim sorununu çözmeyi başardı ve Igor Tudor, ligde ikinci devrenin başlaması ile birlikte Cengiz Ünder’i ilk 11’e monte etti. Cengiz Ünder de formunu artırdı ve ilk devreyi sadece bir asist ile kapatmışken ikinci devrede skor katkısı da vermeye başladı. Ülkemizdeki deprem felaketi nedeniyle çok üzgün olan milli oyuncuya yine en büyük desteklerden biri de hocasından geldi.