Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Zor Bir Sınav Veriyor

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder kendi bireysel kariyeri adına çok zorlu bir süreçten geçiyor. 2021 22 futbol sezonunda Olimpik Marsilya’nın en iyi futbolcularından biri olarak görülen Türk yıldız, bu sezonun başında takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’un gelmesi sonrasında ilk 11’deki yerini kaybetmişti.

Cengiz Ünder

Tam Formayı Almıştı ki…

Fransa Ligue 1’de ilk devre boyunca sıklıkla yedek kulübesinde yer aldı Cengiz Ünder. Sezona ilk 11’de başlamış olsa da kısa süre sonra formasını kaybetmiş ve yedek kulübesine çekilmişti milli oyuncu. Geride kalan sezonda takımın en önemli hücum oyuncularından biri olan milli yıldızın bu sene Fransa Ligue 1’de ilk devre boyunca yedek kulübesinde kalmasının temel nedeni ise Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor‘un, milli oyuncumuza çok ters gelen bir oyun anlayışına sahip olmasıydı. Üçlü savunma anlayışına sahip olan Igor Tudor’un sisteminde kanat forvetlere yer yok.

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda Olimpik Marsilya klasik 4 3 3 formasyonu ile oynuyordu ve milli oyuncumuz da bu ilerideki üçlünün kanat forvetlerinde, sıklıkla da sağ kanatta görev yapıyordu. Bu sezonun başında Olimpik Marsilya takımı, Igor Tudor’u göreve getirince Marsilya üçlü savunma ile oynamaya başladı. 3 4 2 1 formasyonu ile takımını sahaya çıkaran Hırvat teknik adam kant forvet kullanmıyor. Cengiz Ünder’i sezon başında forvet arkasında yer alan iki oyuncudan biri olarak konumlandıran Igor Tudor, milli oyuncumuzdan beklediği verimi alamamıştı.

Cengiz Ünder, kariyeri boyunca hep kanat forvet oynayıp topu, yüzü rakip kaleye dönükken alıyordu, Igor Tudor ise ondan sırtı dönük top almasını istiyordu. Top rakipteyken ise tam bir 6 numara gibi, top kazanmasını bekliyordu Cengiz’den Hırvat teknik adam. Bu istediklerini alamayınca da kısa süre sonra Cengiz Ünder’i kulübeye çekmişti. İlk devreyi sıklıkla kulübede geçiren milli oyuncu ikinci devrenin başlaması ile birlikte ilk 11’e dönmüştü.

tişört

Cengiz Ünder Çok Üzgün

Fransa Ligue 1’in devre arasında, Hırvat çalıştırıcının özel olarak ilgilendiği milli oyuncumuz, ilk 11’e geri dönmeyi başarmıştı ve çok da iyi maçlar çıkarıyordu. Ancak sonrasında ne yazık ki Cengiz Ünder de o acı deprem haberinden hepimiz gibi etkilendi. Arkadaşları, akrabaları Türkiye’de olan milli oyuncu, bedenen Fransa’da olsa da aklı ve yüreğiyle deprem anından itibaren burada aslında. Deprem dolayısıyla çok üzülen oyuncunun deprem bölgesine ciddi yardımlar da bulunduğu da biliniyor. Olimpik Marsilya forması ile depremin ardından çıktığı maçta ”Türkiye için dua edin.” yazılı bir tişört giymişti milli oyuncu. Formunu yükselttiği ve ilk yarıda kaybettiği formasını geri aldığı bu dönemde çok zor bir sınavın içerisinde buldu kendisini milli oyuncumuz. Bir yandan ülkesini düşünürken diğer yandan da zor kazandığı formasını korumanın derdinde Cengiz Ünder.