Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Aklı Türkiye’de

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder Fransa’da maçlara çıkmaya devam ediyor ancak oyuncunun sosyal medya paylaşımlarından da anlaşılacağı üzere bedenen orada olsa da aklı ve yüreğiyle ülkesinde Cengiz Ünder.

Cengiz Ünder İlk 11’e Dönmüştü

2021 22 futbol sezonunda Fransız ekibi Olimpik Marsilya ilk 11’inin değişmez ismi olan Cengiz Ünder kendi kariyeri adına harika bir sezonu geride bırakmıştı. 2022 23 futbol sezonu öncesinde Olimpik Marsilya takımı hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor getirildi. Daha önce ülkemizde Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştıran Igor Tudor üçlü savunma anlayışı ile bilinen bir teknik adam. Fransız ekibinin başına geçince de daha ilk toplantıda takıma üçlü oynayacaklarını aktarmıştı Hırvat teknik adam tabii bu durum da milli oyuncumuz gibi kanat forvet oynayan Olimpik Marsilyalı kanat oyuncularını olumsuz etkileyen bir durumdu zira Igor Tudor’un sisteminde kenar forvetlere yer yoktu.

Cengiz

Ligin başlaması ile birlikte milli oyuncumuz kendisine ilk 11’de yer bulsa da 2021 22 futbol sezonundaki Cengiz Ünder’den pek de eser yoktu sahada. Igot Tudor’un 3 4 2 1 formasyonunda forvet arkasında yer alan oyuncumuz yerini ve yeni görevini oldukça yadırgadı. Kısa süre sonra da formasını kaybetti milli oyuncu ve yedek kulübesine hapsoldu. Fransa Ligi, Dünya Kupası sebebiyle devre arasına girdiğinde Cengiz Ünder ilk devreyi gol atamadan ve sadece 1 asist yaparak tamamlamıştı. Oysaki bir önceki sezonda takımın istatistik olarak en verimli isimlerinden biri olmayı başarmıştı milli oyuncumuz.

2022 23 futbol sezonunun ilk devresi milli oyuncumuz için iyi geçmemiş olsa da Dünya Kupası sırasında Igor Tudor, oyuncumuz ile özel olarak ilgilendi. Cengiz Ünder’in yeteneklerine inanan Igor Tudor, ona kendi sistemini devre arası boyunca anlattı ve onu yeni görevine ikna etmeyi başardı. Fransa Ligue 1’de 2022 23 futbol sezonunun ikinci yarısının başlaması ile birlikte milli oyuncumuz da ilk 11’deki yerine geri döndü ve ilk devreden farklı olarak asist ve golleriyle skora katkı yapmaya başladı. Formu neredeyse her maç bir öncekine göre daha da yükseliyordu ki tüm Türk vatandaşları gibi Cengiz Ünder de yaşadığımız acı ile sarsıldı.

İki Büyük Deprem

Türkiye, 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı önce merkez üssü Gaziantep olan 7.7, sonrasında ise merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğündeki iki yıkıcı depremle sarsıldı. Depremlerin hemen ardından Süper Lig ve diğer tüm alt ligler bir hafta süre ile tatil edildi. Bu bir haftalık erteleme kararı sonrasında ikinci bir açıklama ile ligler şubat ayı boyunca ertelendi. Böylece ülkemizdeki tüm sporcular deprem yardımları için sosyal medya ve maddi güçlerini kullanmaya başladı. Ancak yurt dışındaki temsilcilerimiz akılları burada olsa da formalarını kaybetmemek için saha içine konsantre olmak ve maçlara çıkmak zorundalar. Cengiz Ünder de zor da olsa bir yandan sosyal medya paylaşımları ile ülkesine destek olmaya çalışırken bir yandan da formasını korumaya çalışıyor.