Cengiz Ünder

Türkiye’de Tek Gündem Deprem

Türkiye 6 Şubat Pazartesi günü önce sabaha karşı sonra da öğle saatlerinde yaşadığı iki büyük deprem ile tarihin en zor sınavlarından biri ile karşı karşıya kaldı. Aynı bölgede meydana gelen ikiş depremin ardından Süper Lig ve diğer tüm ligler, tüm spor organizasyonları önce bir hafta tatil edildi. Sonrasında ise liglere verilen ara uzatıldı ve mart başına kadar lig maçları durduruldu.

Olimpik Marsilya deprem

Avrupa’da Ligler Devam Ediyor

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle ligler durdurulmuş olsa da Avrupa ligleri sıkışık bir takvimle devam ediyor. Malumunuz olduğu üzere bu sene Dünya Kupası kış aylarında oynandı ve bu da tüm Avrupa liglerinin planlanandan daha önce devre arasına girmesine neden oldu. Haliyle de çok sıkıştırılmış bir takvim ile başladı Avrupa liglerinde ikinci devreler. Türkiye’de Süper Lig de benzer şekilde sıkışık bir takvimle oynanıyordu ancak yaşanan deprem felaketi ligleri ülkemizde bir kez daha durdurdu.

Bu süreçte ülkemizde depremi yaşayan sporcular elbette ki tüm insanlarımız gibi çok etkilendiler. Depremleri yaşamamış olsalar dahi her gün haberlerde, sosyal medyada deprem bölgesinden gelen görüntülere, trajedilere, hikayelere tanık olan milyonlarca insan o acıyı hissederken elbette ki dünyanın çeşitli yerlerinden ülkemize yardıma koşulmuş olsa dahi o insanların bu acıyı tam olarak hissedip paylaşmalarını bekleyemeyiz. Fakat belki de bu süreçte en büyük zorluğu yaşayan gruplardan biri de yurt dışında yaşayıp da hem oradaki işlerine devam etmek zorunda olan hem de ülkemizdeki gelişmeleri yakından izleyen Türkler.

Cengiz Ünder de bilindiği üzere yurt dışında forma giyen milli oyuncularımızdan biri. Ailesi, kız arkadaşı, akrabaları, dostları Türkiye’de olan milli oyuncu bir yandan Olimpik Marsilya ile zorlu maçlara çıkmaya devam ederken bir yandan da ülkemizdeki gelişmeleri takip ediyor, ülkemize yardımda bulunmaya çalışıyor. Son olarak PSG maçında ”Pray for Türkiye” yazılı bir tişört giyerek çıkmıştı Cengiz Ünder. Ve ironik bir şekilde ligin ilk devresinde sık sık yedek kalan, çok nadiren ilk 11’de forma şansı bulan milli oyuncu, ligin ikinci devresinin başlaması ile birlikte ilk 11’in değişmezi oldu Olimpik Marsilya takımında. Dolayısıyla ülkemiz adına böylesi zor günler yaşanırken Cengiz Ünder’in bir yandan da saha içine konsantre olması gerekiyor geç elde ettiği formasını kaybetmemesi için.

Deprem Sonrası Yaralar Sarılıyor

Ülkemiz depremin acısını en derinlerinde yaşıyor olsa da ve hala her gün deprem bölgesinden acı haberleri büyük trajediler geliyor olsa da yaralar da yavaş yavaş sarılıyor. Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine yardımlar yağarken bölgedeki insanlar da diğer illere tahliye ediliyor. Bölgedeki yiyecek sorunu tamamen halledilmiş olmakla birlikte mobil tuvaletlerin bölgeye intikali de sağlanmaya başlandı. Ayrıca çadır kentler de yavaş yavaş kuruluyor ve depremzedelerin barınma ihtiyaçları için de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.