Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’den Anlamlı Tişört

Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder, kulübünün çıktığı ilk maçta ”Türkiye için dua edin” yazılı bir tişört ile sahaya çıktı. Bilindiği üzere birkaç gün önce ülkemiz ardı ardına gelen iki büyük depremle sarsılmış ve depremin ardından ülkemizin ve hatta dünyanın her yerinden deprem bölgesine yardım yağmaya, destek mesajları gelmeye başlamıştı.

10 İlde Acı Tablo

6 Şubat Pazartesi günü sabaha karşı önce Gaziantep merkezli büyük bir deprem yaşadı Türkiye. Kandilli Rasathanesi kayıtlarına göre sabaha karşı 4.17’de merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremin etkileri sabahın ilk ışıkları ile birlikte ortaya çıkmaya başlarken öğle saatlerine doğru artık bütün haber kanalları deprem bölgesine ve depremin sonuçlarına kanalize olmuşken çok üzücü bir olay meydana geldi ve merkez üssü Kahramanmaraş olan, Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşandı. Bu depremle birlikte sadece Türkiye tarihinin değil dünya tarihinin en büyük deprem felaketlerinden biri ile karşı karşıya kalmış oldu güzel ülkemiz.

İkinci depremin ardından, ilk depremde hasar alan pek çok bina da yıkılınca korkunç bir tablo çıktı ortaya. Bu korkunç tabloya kış mevsiminin ağır şartları da eklendi ne yazık ki. Deprem tam on ili vurdu. Bu on il haricindeki illerde de deprem hissedildi ama özellikle bu on il çok büyük hasarlar aldı. Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa depremden en çok zarar gönder illerdi. Bu 10 il için ayrıca olağanüstü hal yani OHAL ilan edildi

Deprem bölgesinden gelen bilgilere göre ülkenin dört bir yanından yapılan yardımlar sonucunda çok fazla yiyecek sıkıntısı olmadığı belirtildi. Bununla birlikte çok ciddi bir hijyen ve barınma, özellikle de ısınma problemi söz konusu. Depremin dördüncü gününden itibaren yardım çağrıları yiyecekten ziyade çadır, soba gibi barınma ve ısınma ihtiyacını giderici materyallerle ped, temiz su gibi hijyenik ihtiyaçlara yönelik oldu. Diğer yandan tuvalet, çadır ve konteyner da bölgede en çok ihtiyaç duyulan şeyler. Sivil toplum örgütleri ile beraber özellikle üç büyük kulübün de yeni yardım kampanayaları bu ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmeye başladı.

tişört

”Pray For Türkiye” Yazılı Tişört

Ülkemizde bunlar yaşanırken ve tüm dünya ülkemizdeki bu büyük acıya karşı çeşitli yardımlar yaparken diğer yandan ise dünyada hayat devam ediyor ve yurt dışında forma giyen Türk sporcular da maçlara çıkmak zorundalar bu süreçte. Cengiz Ünder de takımı ile birlikte Fransa Kupası maçına çıktı. Milli oyuncu, PSG‘ye karşı oynana ve kazanılıp tur atlanan maçta formasının altına ”Pray for Türkiye” yazılı bir tişört giydi. Türkçe anlamı ile ”Türkiye için dua edin” yazılı tişörtü ile deprem ve ülkemizin yaşadığı acı konusunda evrensel bir farkındalık yaratılmasına katkı sundu milli oyuncu.