Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Takımından Mesaj Var

Türkiye 21. yüzyılın en büyük doğal afetlerinden birini yaşadı ve milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı da buna dair bir mesaj yayımladı. Resmi Twitter adresinden yayımlanan mesajda ”Olimpik Marsilya, Suriye ve Türkiye’yi vuran depremin kurbanları ve ailelerinin acılarını paylaşıyor.” denildi.

İki Büyük Deprem Üst Üste Oldu

Türkiye 5 Şubat Perşembe gecesi uykuya daldığında elbette ki herkesin çok basit dertleri mevcuttu. Pek çok taraftar hafta sonu oynanacak lig maçlarını düşünürken 6 Şubat sabahı bambaşka bir gündeme uyandı bütün ülke.

6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı saat 4.17’de merkez üssü Şehitkamil, Gaziantep olan ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.7 büyüklüğünde ilk deprem gerçekleşti. İlk deprem diyoruz çünkü ne yazık ki sonrasında bir depremle daha sarsıldı o bölge. Sabaha karşı gerçekleşen depremin etkileri güneşin doğması ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Devlet ve sivil toplum örgütleri olayla ilgili tespit çalışmaları yapıp yardımları organize etmeye çalışırken dünyada eşine nadiren rastlanan bir olay yaşandı ve hemen hemen aynı bölgede ikinci bir deprem meydana geldi. Resmi verilere göre 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 13.24’te Ekinözü, Kahramanmaraş merkezli Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.6 büyüklüğünde ikinci büyük deprem hasarlı olmasına rağmen ayakta kalmış binaları da yıktı ve felaketin boyutları çok daha büyük oldu. İki büyük depremin ardından Türkiye tarihinin en büyük trajedilerinden biri ile karşı karşıya kaldı insanlar.

Özellikle iki depremin aynı bölgede ve üst üste olması hem maddi hem de can kayıplarında ne yazık ki ciddi artışa sebep oldu. Sabaha karşı meydana gelen ilk depremin ardından hasar almasına rağmen ayakta kalmayı başaran pek çok bir ikinci depreme dayanamadı. Keza yine hasarlı olduğu ilk bakışta belli olmayan, haliyle de hane halkının içerisinde olmaya devam ettiği binalar da ne yazık ki yine ikinci depremle birlikte yıkıldı ve bu da kayıpların artmasına neden oldu. Bölgeden gelen bilgiler felaketin boyutlarının çok ama çok büyük olduğu yönünde. O günden beri Türkiye bambaşka bir hayatı ve durumu yaşamaya başladı. Mevsimin kış olması ve bölge itibarı ile gecelerin de çok soğuk geçmesi arama kurtarma çalışmalarından yardımların bölgeye ulaştırılmasına kadar pek çok faaliyeti olumsuz etkileyen bir diğer unsur oldu.

Olimpik Marsilya

Cengiz Ünder de Olimpik Marsilya Gibi Mesaj Yayımladı

Felaketin ardından dünyanın çeşitli yerlerinden spor kulüpleri ve sporcular ülkemize yardımlarda bulundu ve yardımların yapılması için mesajlar yayımladı. Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder de bir mesaj yayımladı ve ”İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki patlama sonucunda yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimizin başı sağ olsun.” sözleriyle acımızı paylaştı. Milli oyuncu ayrıca deprem sonrası çıktığı ilk maçta da ”Türkiye için dua edin” yazan bir tişört giydi.