Cengiz Ünder

Monaco PSG’yi Devirdi

Fransa Ligi’nde sezon başında lig ikinciliği için favori gösterilen takımlardan biri olan Monaco, en büyük şampiyonluk adayı olan PSG’yi kendi sahasında 3 1 ile geçti.

PSG ve Diğerleri

Fransa Ligue 1, Avrupa’nın en önemli 5 liginden biri olsa da bu ligde biraz enteresan bir durum söz konusu son yıllarda. Elbette her ligde sezon öncesinde bazı şampiyonluk adayları vardır. Almanya’da Bayern Münih, İngiltere’de Mahchester City ve Liverpool, İtalya’da İnter ve Juventus, İspanya’da Barcelona ve Real Madrid genelde sezon öncesi şampiyonluk adayı olarak öne çıkarlar. Fransa’da ise işler biraz daha farklı. PSG ligin favorisi, PSG, şampiyon olamadığı sezonlarda da şampiyon olmazken de ligin favorisiydi. Bu anlamda belki Almanya ligi ile Fransa ligini birbirine benzetebiliriz ama Alamnya Ligi’nde yine de Bayern Münih’i zorlayan takımlar sık sık çıkabiliyor. Fransa Ligi’nde ise son yıllardaki senaryo şu; PSG ve diğerleri

Fransa Ligi başlarken PSG ligin doğal ve açık favorisi konumunda son yıllarda ve bu sebeple Fransa ligi başlarken PSG hariç diğer takımlar için ikinci kim olur sorusu soruluyor. Çünkü Fransa Ligue 1’de bir takımın şampiyon olması onun ne kadar iyi olduğundan ziyade PSG’nin ne kadar iyi olmadığı ile alakalı bir konu.

2022 23 futbol sezonuna da çok iyi başlamıştı PSG. Lig’de ilk 9 haftanın sonunda yenilgisiz sadece 2 takım kalmıştı. Bu takımlardan biri elbette ki PSG’ydi diğeri ise milli oyuncumuz Cengiz Ünder’în de formasını giydiği Olimpik Marsilya takımıydı. Ligde 10 hafta geride kaldığında artık Cengiz Ünder ve arkadaşları da mağlubiyetle tanışmıştı ve PSG ligin yenilgisiz tek takımı olarak kalmıştı. Bu durum Fransa Ligue 1‘de ilk devre bitene kadar değişmedi.

Ligin ilk devresi geride kaldığında pek çok yorumcu 2023 Nisan ayın ortalarında PSG’nin şampiyonluğunu ilan edeceğini düşünüyordu. Fakat Avrupa ligleri arasında Dünya Kupası arasından belki de en kötü dönen takım PSG oldu. Yıldızlar topluluğu PSG, Dünya Kupası arası sonrasında şimdiye kadar tam 3 kez mağlup oldu ve ligde PSG’ye üçüncü yenilgisini tattıran takım Monaco oldu.

Monaco

Monaco Geç Açıldı

Sezon başında ligin en güçlü takımlarından biri olarak görülüyordu Monaco takımı, fakat sezona oldukça kötü başladılar. Ligin orta sıralarında yer alan takımın yükselişe geçmesi zaten beklenen bir şeydi çünkü zaten kadro kalitesi olarak ligin en iyi takımlarından biriydi Monaco kağıt üzerinde. Tüm bunlara rağmen PSG karşısında favori olarak gösterilmiyordu Monaco takımı fakat buna rağmen maçta sadece skor değil oyun olarak da üstün olan taraf onlar oldu. Maçın henüz başında Golovin ile öne geçen takım18’de golcüsü Ben Yedder ile farkı ikiye çıkardı. 39. dakikada konuk ekip farkı bire indirse de ilk yarının sonunda Ben Yedder bir kez daha sahneye çıkarak hem ilk yarının hem de maçın skorunu belirlemiş oldu.