Cengiz Ünder

Fransa Ligue 1’de Zirve Yarışı Kızıştı

Fransa Ligue 1 sezon öncesinde şampiyonluk favorisinin en net olduğu Avrupa liglerinden biri hatta büyük ligler arasında belki de birincisi. Paris Saint-Germain ile diğer takımların imkanları, kadro genişliği ve kadro değeri arasında çok ciddi bir fark var. PSG’nin hücumundaki muhteşem üçlü Messi, Neymar ve Mbappe’nin değerlerinin toplamı zaten ligdeki pek çok takımın önünde aslında. Geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunda da PSG takımı 15 puan farkla şampiyon olmuş ve ve 90 gol atmıştı.

Dünya Kupası İşleri Değiştirdi

Fransa Ligue 1 PSG için asıl hedef değil aslında. Takım, zaten bu ligi rahatça kazanıyordu ve onlarına sıl arzu ettiği hedef ise UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. Bu uğurda geçen yıl şampiyon olmalarına rağmen yine de hoca değişikliğine gittiler ve takımın başına Christophe Galtier’i getirdiler. Asıl hedef Uefa Şampiyonlar Ligi olduğundan da ligi hızlı bir şekilde bitirmek ve mümkünse nisan ayında şampiyon olup mayıs ayında tamamen UEFA Şampiyonlar Ligi’ne odaklanmayı planlıyordu PSG takımı. Aslında sezona da bu plana uygun başladılar. Uzun süre namağlup olarak yoluna devam eden PSG‘yi kovalayabilen tek takım Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya oldu.

Fransa Ligue 1’de 10. haftaya kadar hem PSG hem de Olimpik Marsilya namağlup olarak geldiler ama bu hafta Olimpik Marsilya da mağlubiyetle tanıştı ve PSG zirvede tek kalıp her hafta puan farkını açmaya başladı. PSG için ne olduysa Dünya Kupası arasından sonra oldu. Bu sene Katar’da düzenlenen Dünya Kupası alışılmışın dışına bir şekilde kış aylarında düzenlendi ve bu da Avrupa liglerinin normalden daha önce ara tatile girmesine neden oldu. Bunun takımlara ne gibi etkileri olacağı zaten tartışma konusuydu. Tabii PSG’nin iki büyük yıldızı Lionel Messi ve Kylian Mbappe’nin Dünya Kupası finalinde karşılaşması ise bambaşka bir hikaye ve manşet konusu oldu.

Sonuç olarak PSG takımı ve PSG’nin yıldızları Dünya Kupası’ndan oldukça kötü döndü. Ligin ilk devresi boyunca Dünya Kupası arasına kadar hiç mağlup olmayan PSG takımı, Dünya Kupası dönüşünde iki mağlubiyet aldı. Dahası bu mağlubiyetlerin ikisi de zirve mücadelesi yapan takımlara karşı alındı, haliyle bu takımlar da bir anda şampiyonluk için iddialı konuma geldiler.

Fransa Ligue

Lens ve Marsilya Şampiyonluk İstiyor

Fransa Ligue 1’de PSG etkisi sebebiyle şampiyon olmak için ne kadar iyi olduğunuz bazen yeterli olmayabiliyor. Sizin iyi olmanız kadar PSG’nin de iyi olmaması önemli ve Dünya Kupası dönüşü sonrasında PSG diğer takımların şampiyon olması için yeterince kötü görünüyor. Önce Lens’e sonra da Rennes’e mağlup olan PSG takımı puan farkının bir anda 3’e kadar inmesine engel olamadı. Bu süreçte Olimpik Marsilya da maçlarını kazandı. Gelinen noktada PSG 47, Lens 44 ve Olimpik Marsilya ise 42 puana sahip. Haliyle Ligue 1 zirvesinde kartlar yeniden dağıtılıyor denebilir artık.