Cengiz Ünder

Paris Saint-Germain FC Devreden Kötü Döndü

Fransa Ligue 1’de en büyük şampiyonluk adayı olan Paris Saint-Germain FC, Dünya Kupası arasından sonra ciddi bir form düşüklüğü yaşıyor. 2022 23 futbol sezonunda pek çok Avrupa ligi, ki buna Fransa Ligue 1 de dahil, Dünya Kupası sebebiyle devre arasına her zamankinden daha erken girmişti. Dünya Kupası her oyuncu için özel olsa da bazı takımlara bu kupanın etkisinin sadece fizyolojik olarak olmayacağı açıktı.

Paris Saint-Germain FC Forması Giyen Üç Süper Yıldız Birbirine Rakip Oldu

Dünya Kupası başlamadan önce üç takım kupanın favorisi olarak gösteriliyordu. Bu takımlar Arjantin, Brezilya ve Fransa’ydı. Bu üç güçlü takımın 10 numaralı formalarını giyen yıldız oyuncularının ortak bir özellikleri vardı. Üç oyuncu da Fransa’da Paris Saint-Germain FC forması giyiyordu. Arjantin’in yıldızı Lionel Messi, Fransa’nın yıldızı Kylian Mbappe ve Brezilya’nın yıldızı Neymar. Bu üş süper stardan özellikle Kylian Mbappe ve Lionel Messi arasında takım içi bir çekişme olduğu da sık dile getirilen bir dedikoduydu.

Tarihin bir cilvesi olarak Dünya Kupası finalinde Fransa ile Arjantin birbirine rakip oldu. Lionel Messi, kariyerinin belki de son Dünya Kupası maçına çıkarken Kylian Mbappe de henüz 23 yaşında kariyerinin ikinci Dünya Kupası’nın kazanmak için çıktı sahaya. Maç, büyük bir çekişmeye sahne olurken iki oyuncu arasında da muazzam bir düello yaşandı. Sonuç olarak kupayı kazanan Lionel Messi ve Arjantin oldu ancak Kylian Mbappe de finalde hat trick yaparak Dünya Kupası gol kralı unvanını rakibi ve takım arkadaşı Lionel Messi’ye bırakmadı.

Bu iki oyuncu arasındaki çekişmenin ve Dünya Kupası’nın ligde Paris Saint-Germain FC takımına nasıl yansıyacağı merak konusuydu. Lionel Messi moral olarak çok iyi durumda olsa da kariyerinin tek eksiği olan Dünya Kupası’nı da kazanması sebebiyle belki de artık bir doymuşluk yaşayacaktı. Kylian Mbappe ise zaten finalin kaybetmenin üzüntüsü ile döndü takıma.

Paris Saint-Germain FC

Ligi Nisanda Bitirmeyi İstiyordu

En büyük hedefi UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak olan Paris Saint-Germain FC, bu nedenle Dünya Kupası arasına namağlup girdiği Fransa Ligue 1‘de şampiyonluğu nisan sonu ilan edip tamamen UEFA Şampiyonlar Ligi’ne odaklanmayı hedefliyordu. Ancak tabiri caizse evdeki hesap çarşıya uymadı. Dünya Kupası arasına namağlup giren Paris Saint-Germain FC, Dünya Kupası’nın son bulup da ligin yeniden başlaması ile ciddi bir hayal kırıklığı yaşadı. Üst üste puan kayıpları yaşayan Paris Saint-Germain FC ligin ilk yarısı boyunca hiç mağlup olmamışken Dünya Kupası sonrasında iki mağlubiyet aldı. Önce Lens’e kaybeden PSG, geçen hafta da Rennes deplasmanından mağlup ayrıldı.

PSG takımı hala Fransa Ligue 1’de şampiyonluğun tartışmasız şekilde en büyük adayı durumunda. Ancak takımın gidişatı da endişe verici. Paris Saint-Germain FC ve hücumdaki üç yıldızının bir an önce topalanıp ortak hedefe doğru birlikte hareket etmeleri gerekiyor.