Cengiz Ünder

Türk Gecesinde Cengiz Ünder Güldü

Fransa’da forma giyen iki Türk oyuncumuz Cengiz Ünder ile Doğan Alemdar’ın takımları Fransa Kupası mücadelesinde karşı karşıya geldi. Maçı Cengiz Ünder’in takımı Olimpik Marsilya 1 0 kazandı ve adını Fransa Kupa’sında son 16 turuna yazdırdı. Türk oyuncular Cengiz Ünder ve Doğan Alemdar sahaya takımlarının ilk 11 oyuncusu olarak çıktılar ve iki oyuncu da 90 dakika sahada kaldı. Diğer yandan Olimpik Marsilya’nın yedeklerinde bir diğer Türk oyuncu Bartuğ Elmaz da yer aldı. Ancak Olimpik Marsilya’nın Hırvat teknik direktörü Igor Tudor, genç oyuncuyu oyuna almadı. Maça dair bir diğer ilginç not ise Olimpik Marsilya takımının 3, Rennes takımının ise 4 oyuncu değişikliği ile maçı tamamlayıp oyuncu değişiklikleri haklarını bitirmediler 90 dakika boyunca.

Türk Gecesinde Üçlü Savunmaların Savaşı

Olimpik Marsilya, bilindiği üzere Igor Tudor’u takımın başına getirdiği andan itibaren üçlü savunmaya döndü ve skor, maç ne olursa olsun bu üçlü savunma anlayışından ödün vermedi. Hatta 2022 2023 sezon başında, Igor Tudor’un bu üçlü savunma ısrarının oyuncular ile Hırvat hoca arasında bir anlaşmazlığa hatta tartışmalara neden olduğu dedikoduları çıkmıştı. Ancak Igor Tudor geri adım atmamış ve yönetim de Igor Tudor’un arkasında durmuştu. Sezon başladıktan sonra da üst üste alınan galibiyetler sonucunda bütün dedikoduların önü kesilmiş ve Olimpik Marsilya takımı şampiyonluğun bir adayı haline geldi.

Maça her iki takım da üçlü savunma ile çıktı. Olimpik Marsilya artık bir Igor Tudor klasiği olan kanat forvetsiz 3 4 2 1 ile sahaya yayılırken konuk ekip Rennes ise klasik 3 4 3 formasyonunu tercih etti.

Bu bir kupa maçı olsa da takımların ligdeki durumuna bakıldığında aslında maçın ne kadar çekişmeli geçeceğini tahmin etmek zor değildi. PSG gibi bir takımın olduğu ligde elbette ki ligin doğal favorisi yıldızlar topluluğu PSG oluyor. Dolayısıyla sezon öncesinde pek çok tartışma ikinci kim olur üzerinden yapılıyordu. Kupanın son 32 turunda karşı karşıya gelen Rennes ve Olimpik Marsilya takımlarının ikisi de lig ikinciliği için adı geçen takımlardı. Bu kupa maçı öncesinde Cengiz Ünder‘in takımı Olimpik Marsilya ligde 3. sırada, Doğan Alemdar’ın takımı Rennes ise 5. sırada yer alıyordu. İki takım arasındaki puan farkı da sadece 5’ti. Olukça denk güçlerin mücadelesi olan maç, maç öncesindeki öngörüleri haklı çıkardı ve çok çekişmeli bir maç izledi futbolseverler.

Türk

Olimpik Marsilya Üstün Olan Taraftı

İlk yarısı 0 0 eşitlikle sonuçlanan maçta ilk yarıda da üstün olan taraf Olimpik Marsilya takımıydı. Igor Tudor’un takımı ikinci yarıda aradığı golü 60. dakikada M. Guendouzi ile buldu ve maçta 1 0 öne geçti. Bu üstünlüğünü 90 dakika sonuna kadar korumayı başaran Olimpik Marsilya oyunu da rakibine vermedi ve maç sonunda tur atlayan taraf oldu.