Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Form Tutmaya Başladı

Fransa Ligue 1’de Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder, 2022 23 futbol sezonuna kötü başlamıştı. 2021 22 futbol sezonunda Olimpik Marsilya takımının en skorer oyuncularından biri olan ve takımın önemli hücum silahları arasında gösterilen Cengiz Ünder 2022 23 futbol sezonunda, Dünya Kupası öncesinde golle tanışamamış ve dahası sadece 1 defa asist yaparak skora çok sınırlı bir katkı sunabilmişti.

Cengiz Ünder

Hoca Değişikliği En Çok Onu Etkiledi

Geçen sezon Şilili teknik adam Jorge Sampaoli‘nin çalıştırdığı Olimpik Marsilya takımı 4 3 3 oynuyordu ve milli oyuncumuz Cengiz Ünder de bu formasyonda kenar forvet olarak rol alıyordu. Daha çok sağ kenar forvet olarak sahaya çıkan milli oyuncu ters ayakla içeri girip attığı şutlarla büyük tehdit yaratıyordu. Sezon başında Olimpik Marsilya takımı hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor geldi. Igor Tudor, daha ilk antrenmanda formasyonu değiştirdi ve üçlü savunmaya döndü. Artık 4 3 3 yerine 3 4 2 1 sistemi Marsilya’nın değişmezi oldu. Kanat forvetsiz bu formasyonda Cengiz Ünder, forvet arkasındaki iki oyuncudan biri olarak konumlandırıldı Hırvat teknik adam tarafından.

2022 23 futbol sezonunda liglerin başlamasıyla beraber aslında Cengiz Ünder ilk 11’in bir parçası olmaya devam ediyor görünüyordu. Igor Tudor ligin ilk iki maçınca milli oyuncuyu forvet arkasındaki iki oyuncudan biri olarak ilk 11’de sahaya sürmüştü. Ne var ki ligin ilk maçında 60. dakikada, ikinci maçında ise 45. dakikada Cengiz Ünder oyundan alındı. Üçüncü maçta ise direkt olarak yedek kulübesinde oyuna başladı milli oyuncu.

Fransa Ligue 1’de ilk yarı boyunca sık sık süre bulup maçlarda ikinci yarılarda oyuna girse de 2021 22 futbol sezonundaki üretkenliğinden çok uzaktı milli oyuncu. Bunun en büyük nedeni de alıştığı oyun tarzının çok dışında şeyler talep edilmesiydi kendisinden. Sonuç olarak milli oyuncu ligin ilk devresini sadece 1 asistle tamamladı. Oysaki 2021 22 sezonu boyunca tüm kulvarlarda 47 kez Olimpik Marsilya formasını giyen Cengiz Ünder 13 gol atıp 6 da asist yapmıştı.

Cengiz Ünder Asistlere Başladı

Cengiz Ünder’in mutsuz olduğu ve takımdan ayrılacağı dedikoduları sürekli tazeliğini korusa da milli oyuncumuz Fransa Ligi’nde Olimpik Marsilya ile Dünya Kupası arasından sonra da devam etti. Sezonun ilk yarısı boyunca sadece 1 asist yapan oyuncu Dünya Kupası arasının ardından çıktığı 4 lig maçında ise 1 gol atıp 2 asist yaptı. Ayrıca Cengiz Ünder, bu maçların tamamında maça ilk 11’de başladı. Hırvat teknik adamın Dünya Kupası arasında milli oyuncu ile özel olarak ilgilendiği ve Cengiz Ünder’in bu performans artışının da Dünya Kupası arasındaki bu çalışmalardan kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Oyuncu hakkındaki transfer dedikoduları ise rafa kalkmış gibi duruyor.