Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya İyi Başladı

Fransa Ligi’nde Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı, Fransa Ligue 1’de ligin ikinci yarısına çok iyi başladı. 2022 23 futbol sezonu öncesinde hoca değişikliğine giden takım Şilili teknik adam J. Sampaoli ile yollarını ayırıp yerine Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirmişti.

Cengiz Ünder Olimpik Marsilya

Dedikodular ile Girilen Sezon

Igor Tudor, takımın başına gelir gelmez üçlü savunma oynanacağını takıma açıklamıştı. Jorge Sampaoli ile birlikte 4 3 3 oynayan takımda üçlü savunma fikrine bazı oyuncuların itirazı olmuş ama Hırvat teknik adam o dönem bu itirazlara çok sert tepki göstermiş ve oyuncularını dinlememişti. İddialara göre o dönem Igor Tudor’un bu tavrından çok rahatsız olan oyuncular şikayetlerini kaptan Payet önderliğinde yönetime ilettiler ama yönetim de Igor Tudor’un arkasında durmuştu. Bu dedikodular eşliğinde sezona giren Olimpik Marsilya’da Igor Tudor’un ömrünün uzun olmayacağı tahminleri yapılıyordu, ancak Olimpik Marsilya sezona tam anlamıyla fırtına gibi girdi. İçeride dışarıda rakip ayırt etmeksizin maçlarını kazanan takım ilk 9 hafta sonunda ligde mağlubiyet yüzü görmeyen iki takımdan biri olmayı başardı ki diğer takım da zaten yıldızlar topluluğu PSG takımıydı.

Fakat Olimpik Marsilya takımı, ligin ilk yarısında Uefa Şampiyonlar Ligi maçlarının başlamasıyla beraber ciddi bir düşüş yaşamaya başladı. Ligde ilk mağlubiyetini lig sonuncusu Ajaccio karşısında alan takım devamında üst üste puan kayıpları yaşamış ve ilk 9 hafta boyunca PSG’nin en yakın takipçisi konumundayken Fransa Ligue 1’in ilk yarısını 4. sırada tamamlamıştı. Aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grubunda sonuncu olan Olimpik Marsilya, UEFA Avrupa Ligi şansını da kaçırmış ve 2022 23 futbol sezonu için Avrupa defterinin kapatmıştı. Ligin ilk yarısında puan kayıplarının başlaması, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin başlangıcına tekabül ediyordu. Ligin ikinci yarısında Avrupa maçlarının olmamasının Olimpik Marsilya lehine olacağı düşünülüyordu. Zaten Igor Tudor da Dünya Kupası arasında takımın son haftalarda yaşadığı düşüşü tempo sorununa bağlamış ve ligin ikinci yarısı için hazırlıklarını bu doğrultuda planlamıştı.

Olimpik Marsilya 5’te 5 Yaptı

Dünya Kupası arasının ardından Avrupa liglerinin yeniden başlamasıyla birlikte Cengiz Ünder‘in forma giydiği Marsilya takımı beş resmi maça çıktı. Bu beş maçtan dördü lig maçıyken bir tanesi ise Fransa Kupası maçıydı. Olimpik Marsilya takımı bu maçların tamamını kazanarak beş resmi maçta beş galibiyet aldı. Bu galibiyetleri alırken oynadığı oyunla da seyircisinin mutlu etti Marsilya ve 2022 23 futbol sezonu başlangıcındaki formuna döndüğünü herkese gösterdi. Ligin ikini yarısında Avrupa maçlarının da olmaması sebebiyle takımın ilk yarıda yaşadığı düşüşü yaşamayacağı ve şampiyonluk olmasa da ligde ikincilik mücadelesini son haftaya kadar sürdüreceği düşünülüyor. Fransa liginde şampiyon olmak ise sizden daha fazla PSG’ye bağlı bir durum ve PSG bu sene mayıs gelmeden şampiyonluğu almayı planlıyor.