Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İyi Başladı

Fransa Ligi’nde Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder sezonun ikinci yarısına ilk 11’e dönerek başladı. Sezonun ilk yarısında da ilk haftalarda ilk 11’in bir parçası olan milli oyuncumuz sonrasında ise formasını kaybetmişti.

3 4 2 1 Cengiz Ünder İçin Uygun Değil

2021 22 futbol sezonunda kendi bireysel kariyerinin en başarılı sezonlarından birini geride bırakmıştı milli oyuncu. 2022 23 futbol sezonu öncesinde Fransız ekibi Olimpik Marsilya takımı hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Hırvat çalıştırıcı Türkiye’de bir dönem Galatasaray’ı çalıştırdığından Türk futbolseverlerin de hatırlayacağı üzere üçlü savunma oynatmasıyla bilinen bir teknik adam. Tabii üçlü savunma sebebiyle de kanat bekleri kullanıyor Igor Tudor ki bu da Cengiz Ünder gibi kanat forvetlerin sahada yer alamamasına neden oluyor.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder 2022 23 futbol sezonuna ilk 11 oyuncusu olarak başladı aslında. Ama bir önceki sezonda adeta şov yaptığı kanat forvet rolünde değildi artık. Jorge Sampaoli, milli oyuncumuzu 4 3 3’te kanat forvet olarak kullanırken Igor Tudor oyuncumuzu 3 4 2 1’de forvet arkası olarak sahaya sürdü. Yeni rolüne ciddi uyum sorunu gösteren Cengiz Ünder ne hücumda ne de savunmada beklentileri karşılayabildi, sonrasında da ilk 11’deki yerini kaybetti milli oyuncumuz. Devam eden süreçte ise Cengiz Ünder’in takımdan ayrılacağı haberlerini okuduk biz ilk yarı boyunca.

25 yaşındaki oyuncu, üstelik bir sene önce de Avrupa’da kariyerinin en verimli sezonunu geçirmişken bir anda yedek kalında alternatifleri değerlendirmeye aldı. Oyuncuya teklifler de vardı aslında ama bu teklifler, Olimpik Marsilya’nın beklentilerini karşılamaktan uzaktı. Bunun sonucunda da Cengiz Ünder takımda kalmaya devam etti ve Fransa Ligue 1 ilk devresi boyunca genelde yedek kulübesinde geçirdi Marsilya’daki kariyerini. Oyuncunun muhtemelen kendisi de 3 4 2 1’de verimli olabileceğine inanmıyordu artık ama Igor Tudor’un olduğu yerde de başka bir formasyon düşünmek anlamsızdı.

Herkes devre arasında tekliflerin değerlendirileceğini ve transfer döneminde de Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya takımına ve da edeceğini düşünüyordu ama Dünya Kupası arasında ilginç bir gelişme yaşandı. Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor, Cengiz Ünder ile özel olarak ilgilendi bu süreçte ve yönetime de Cengiz’i takımda istediğine dair bir rapor sundu.

İlk 11’de Başladı

2022 Katar Dünya Kupası’nın sona ermesinin ardından Avrupa’da ligler yeniden start aldı ve milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Olimpik Marsilya‘nın aradan sonraki ilk maçına ilk 11 olarak çıktı. Maçı, Cengiz Ünder’in takımı 6 1 gibi farklı bir skorla kazanırken oyuncumuzda penaltıdan bir gol atarak bu sezon açılışı yapmış oldu. Bu gol, Cengiz Ünder’in 2022 23 futbol sezonunda resmi maçlarda attığı ilk gol olarak kayıtlara geçti. Oyuncumuzun gelecek dönemde de ilk 11’de forma bulması bekleniyor.